Oświetlenie boisk włączane sms-em

Oświetlenie boisk włączane sms‑em

Oświetlenie boisk włączane sms-em
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
11.04.2011 11:19

W Bytomiu Odrzańskim (Lubuskie) zastosowano pomysłowy system włączania oświetlenia boisk sportowych - po zmroku jupitery włączają się po wysłaniu sms-a. Gmina zainwestowała także w energooszczędne sterowniki oświetlenia ulicznego

Dzięki temu rachunki za prąd mają być znacznie niższe - powiedział PAP burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter. Rocznie Bytom Odrzański wydaje na opłaty związane z oświetleniem miasta i gminy ok. 15. tys. zł.

Po zachodzie słońca każde z trzech boisk w Bytomiu Odrzańskim oświetla jedna lampa, ale oświetlenie można włączyć, wysyłając sms-a. W wiadomości tekstowej należy wpisać określone hasło, a następnie przesłać pod wskazany numer. Hasło i numer znajdują się na tablicach zamieszczonych na obiektach sportowych.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Po tej operacji na boisku na godzinę włączają się wszystkie jupitery. Aby przedłużyć ten czas, należy wysłać kolejnego sms-a. Opłata jest zgodna z taryfą operatora; sms kosztuje tyle, ile zwykła wiadomość.

Miasto szuka też oszczędności wynikających z opłat za oświetlenie ulic i budynków. W tym przypadku reguluje to system, do którego wprowadza się dane dotyczące godziny wschodu i zachodu słońca. Od wieczora do godz. 2. lampy świecą pełną mocą, a po 21 ich moc redukowana jest o 38 proc. i tak jest już do świtu.

Nowy system został wprowadzony na najbardziej energochłonnym obwodzie - obejmującym rynek i centrum miasta. Jest tam najwięcej latarni i iluminacji zabytkowych budynków, które pobierały dotychczas prąd za 6. tys. zł rocznie.

"Biedny musi cały czas szukać oszczędności, a my nie jesteśmy zamożnym samorządem. Chcemy jednak, by nasze miasto robiło na innych wrażenie, a obiekty sportowe były w pełni dostępne. Oświetlenie i iluminacje dodają uroku, ale to kosztuje. Postanowiłem więc znaleźć sposób, by opłaty za prąd były niższe. Dzięki nowym rozwiązaniom jest to możliwe" - powiedział PAP burmistrz. Roczny budżet to ok. 1. mln zł.

Według burmistrza wydatki (ok. 3. tys. zł) związane z zainstalowaniem reduktorów mocy latarni i iluminacji powinny zwrócić się w ciągu półtora roku, a rachunki za energię do oświetlenia tej części miasta mogą być nawet o połowę niższe.

Takie rozwiązania mają w przyszłości zostać zastosowane w innych miejscowościach gminy Bytom Odrzański.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)