Ostatnia beta Firefoksa 3.0

Ostatnia beta Firefoksa 3.0

Ostatnia beta Firefoksa 3.0
Źródło zdjęć: © IDG
03.04.2008 13:30, aktualizacja: 03.04.2008 13:53

W niecały miesiąc po udostępnieniu użytkownikom wersji testowej beta 4, ukazała się właśnie kolejna, ostatnia już przed wersjami RC ( Release Candidate ), beta 5 przeglądarki Firefox 3.0. W przyszłym tygodniu ma nastąpić zamrożenie kodu i przeglądarka wejdzie w ostatnią fazę testów przed finalnym wydaniem.

Najnowsza wersja wprowadza ponad 750 modyfikacji w porównaniu do beta 4, poprawiających stabilność, kompatybilność ze standardami oraz zapewniających jeszcze lepsze dopasowanie do natywnych interfejsów użytkownika dla różnych platform systemowych. Przeglądarka używa teraz natywnych elementów systemów Windows, Mac OS X i Linux, przez co idealnie dopasowuje się do reszty systemowych aplikacji. Oprócz tego wprowadzono pewne zmiany do silnika JavaScript zapewniające jego lepszą wydajność, zmodyfikowano kilka elementów interfejsu użytkownika ( jak choćby monit o zapamiętanie hasła ) i funkcji programu ( np. widok pełnoekranowy, czy import/eksport zakładek ), jak również poprawiono sporo drobnych błędów wykrytych w poprzednich wydaniach testowych.

Wydanie piątej bety opóźniło się przez znalezioną w zeszłym tygodniu poważną usterkę w wersji dla Mac OS X. Musiała zostać ona usunięta przed kolejnym wydaniem. W przyszły wtorek ma zostać zamrożony kod wersji Release Candidate 1, czyli możemy się jej spodziewać w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Warto wspomnieć, iż Mike Schroepfer z Mozilli zapowiedział kilka dni temu, że przed finalnym wydaniem czekają nas jeszcze trzy wersje RC, a ukończonego Firefoksa 3.0 powinniśmy ujrzeć już w czerwcu ( więcej informacji w artykule "Potwierdzono datę premiery Firefoksa 3.0 - http://www.idg.pl/news/145496.html" ).

Najnowszą wersję testową przeglądarki dla systemów Windows, MacOS X oraz Linuksa można pobrać bezpośrednio z witryny fundacji Mozilla - http://en-us.www.mozilla.com/en-us/firefox/all-beta.html. Jednocześnie producent ostrzega, że program wymaga jeszcze pewnie poprawek i dlatego przeznaczony jest głównie dla testerów i deweloperów. Zwykli użytkownicy powinni się jeszcze wstrzymać i poczekać na finalną wersję produktu.

Więcej informacji na temat Firefox 3 beta 5 znaleźć można na stronach Mozilli - http://en-us.www.mozilla.com/en-us/firefox/3.0b5/releasenotes.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)