Opera Mini 5 i Opera Mobile 10 gotowe

Opera Mini 5 i Opera Mobile 10 gotowe
Źródło zdjęć: © Opera

16.03.2010 12:03, aktual.: 16.03.2010 12:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Norweska Opera Software opublikowała dzisiaj dwie wersje przeglądarki Opera dla urządzeń przenośnych: edycję Mini 5 i Mobile 10. Obydwa warianty pobierzemy ze strony WWW producenta na komputer bądź wprost na telefon komórkowy (spod adresu m.opera.com).

Aplikacje obsługują funkcje znane z biurkowego wydania browsera: szybkie wybieranie (Speed Dial), menedżera haseł i przeglądanie stron w kartach. Zakładki, historia przeglądania i strony zapisane w panelu szybkiego wybierania mogą być synchronizowane z Operą uruchamianą na komputerze stacjonarnym dzięki mechanizmowi Opera Link. Oba programy są darmowe.

- Mając na uwadze potrzeby i oczekiwania naszych 5. milionów użytkowników, zoptymalizowaliśmy w naszych mobilnych przeglądarkach szybkość, funkcjonalność zbliżoną do tej znanej z komputerów i oszczędności związane z transferem danych. Dzisiaj sprawiliśmy, że surfowanie, wyszukiwanie i utrzymywanie kontaktów w sieci stało się jeszcze prostsze – powiedział Lars Boilesen, prezes Opera Software.

Obraz
© (fot. Opera)

Główną różnicą między wariantami Mini i Mobile jest sposób renderowania stron WWW: Opera Mobile przeprowadza ten proces samodzielnie, a Opera Mini korzysta z serwerów proxy kompresujących dane przekazywane do telefonu komórkowego. Edycję Mini przygotowano dla platform J2ME, BlackBerry (4.2.x, 4.3.x, 4.7.x) oraz Symbian (3 i 5). W przypadku telefonów z Androidem (1.0. 1.5, 1.6, 2.0 , 2.1) lub Windows Mobile (5 i 6) trzeba jeszcze zadowolić się wydaniem beta. Opera Mobile 10 jest natomiast przeznaczona dla urządzeń działających pod kontrolą Windows Mobile (6.1 i 6.5) albo Symbiana (3. i 5. generacji).

Technologia Opery kompresuje transfer danych o maksymalnie 90%, co oznacza dużo mniejsze koszty w przypadku płacenia za każdy megabajt danych przesłanych na telefon, lub podczas korzystania z roamingu.

Skąd pobrać nową Operę? Oprogramowanie można pobrać za darmo bezpośrednio na telefon, wpisując w nim adres m.opera.com/, lub ze strony http://www.opera.com/mobile/.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)