Opera jeszcze bezpieczniejsza

Opera jeszcze bezpieczniejsza

Opera jeszcze bezpieczniejsza
Źródło zdjęć: © Opera
10.06.2008 11:30, aktualizacja: 10.06.2008 12:30

Od kilku tygodni wiele mówi się o zbliżającej się premierze nowej wersji Firefoksa - nie znaczy to jednak, że twórcy innej popularnej przeglądarki - Opery - próżnują. Rzecznik firmy Opera Software zapowiedział właśnie, że najnowsza wersja programu ( 9.5, aktualnie dostępna w wydaniu beta ) wyposażona zostanie w system ochrony przed złośliwym oprogramowaniem osadzonym na stronach WWW.

Narzędzie to składać będzie z dwóch podstawowych elementów - pierwszym będzie system ochrony przed wirusami, robakami itp., zaś drugim - mechanizm zabezpieczający przed pobieraniem złośliwej zawartości ze stron internetowych. Staną się one elementem funkcji Fraud Protection, która do tej pory ograniczała się do ochrony przed stronami zawierającymi niebezpieczne elementy lub będącymi próbami oszustwa.

_ "Czarna lista niebezpiecznych stron dostarczana będzie przez projekt HauteSecure. Jej specyfika sprawia, że nasze rozwiązanie będzie działało odmiennie od mechanizmu zastosowanego w Firefoksie. Zaletami HauteSecure jest m.in. bardzo dokładna analiza podejrzanych stron oraz fakt, że ocenę skali zagrożenia danej witryny przygotowuje nie tylko automat, ale także człowiek - to świetne zabezpieczenie przed błędnym zaklasyfikowaniem witryny" _ - mówi Thomas Ford, rzecznik Opera Software.

Nowa Opera z aktywnym systemem zabezpieczającym ma przy każdej próbie połączenia sprawdzać w HauteSecure, czy dana strona jest bezpieczna ( a nie bazować na dostarczonej wcześniej liście niebezpiecznych witryn - tak robi Firefox ) - rozmiar pliku, który musi być przesłany do weryfikacji ma nie przekraczać 1 kilobajta. Ford tłumaczy, że test nie wpływa w żaden sposób na wydajność przeglądarki czy łącza.

Przedstawiciele firmy zapowiadają, że narzędzia zabezpieczające znajdą się we wszystkich desktopowych wersjach Opery 9.5 - zarówno dla Windows, jak i Mac OS X oraz Linuksa. Rzecznik firmy nie ujawnił jednak, czy wyposażone zostanie w nie mobilne wydanie przeglądarki ( przeznaczone dla telefonów komórkowych ).

Nowe zabezpieczenia znalazły się już w najnowszej wersji beta Opery 9.5 - można ją pobrać ze strony firmy - http://www.opera.com/download/?ver=9.50b2. Nie wiadomo na razie, kiedy będzie gotowe finalne wydanie przeglądarki - przedstawiciele Opera Software zapowiadają jednak, że nastąpi to wkrótce.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)