Olimpiada robotów humanoidalnych

Olimpiada robotów humanoidalnych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.11.2009 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chiny zorganizują w 2010 roku Olimpiadę humanoidalnych robotów. Przewiduje się, że wezmą w niej udział zautomatyzowane hominidy z ponad 100 uniwersytetów z całego świata

Brytyjskie radio BBC poinformowało, że roboty będą rywalizować w 1. dziedzinach, zarówno sportowych, na przykład w lekkoatletyce, jak i praktycznych, w tym w czyszczeniu podłóg. W zawodach, które odbędą się w Charbinie, będą mogły wziąć udział tylko roboty z wyglądu zewnętrznego podobne do człowieka - z dwiema rękami i nogami.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Z inicjatywą zorganizowania olimpiady wystąpił Instytut Technologiczny w Charbinie, który prowadzi efektywne badania w konstruowaniu robotów-piłkarzy i ma już doskonałą drużynę zawodników-hominidów. Jak oświadczył przedstawiciel tego instytutu, celem przeprowadzenia zawodów olimpijskich jest przyczynienie się do stworzenia doskonalszej generacji maszyn humanoidalnych.

Zawody w Chinach, których dokładnej daty jeszcze nie ustalono, staną się jeszcze jednym wydarzeniem w dorocznym kalendarzu występów robotów. Tak np. w kwietniu odbędą się igrzyska robotów w Kalifornii. W innej międzynarodowej rywalizacji: roboto-egzotyka sprawdza się umiejętności humanoidalnych aparatów w takich czynnościach, jak przyrządzanie koktajli, przypalanie papierosów czy prowadzenie rozmowy z właścicielem baru.

Hominidy-roboty mają też swój Puchar Świata. 2009 roku w rozgrywkach tych wzięło udział 400 drużyn z 35 krajów. Następne zawody z tego cyklu odbędą się w Singapurze w czerwcu 2010 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)