Okulary wyostrzające słuch

Okulary wyostrzające słuch

Okulary wyostrzające słuch
Źródło zdjęć: © SXC.hu
07.09.2012 11:53, aktualizacja: 07.09.2012 12:07

Naukowcy z Korei Południowej opracowali okulary dla osób słabo słyszących, pozwalające na ustalenie źródła dźwięku. Rozwiązanie to ma być gotowe do testowania w końcu przyszłego roku - poinformował KAIST.

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Yang-Hann Kima z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) w Daejeon w Korei Południowej opracował okulary dla osób słabo słyszących umożliwiające im identyfikacje źródła i kierunku pochodzenia dźwięku.

W oprawkach okularów naukowcy zamontowali 7 mikrofonów, rozmieszczonych tak, aby mogły określić źródło dźwięku. Kierunek jest przekazywany właścicielowi okularów, poprzez zapalenie się mikrodiod LED, zamontowanych na wewnętrznej stronie oprawki. Okulary ostrzegają tylko o odgłosach powyżej poziomu głośności otoczenia, który ustala właściciel, dokonując regulacji całego urządzenia przed jego nałożeniem.

Koreańskie urządzenie nie jest jednak do końca zminiaturyzowane –. w oprawkach zamontowany jest także moduł łączności bezprzewodowej, przesyłający informacje z mikrofonów do tabletu bądź notebooka, gdzie mała aplikacja dokonuje obróbki dźwięku i przekazuje dane o jego położeniu do diod LED umieszczonych oprawce. Sam proces zajmuje bardzo krótki czas, ale koreańskie urządzenie wymaga od posiadacza stałego używania tabletu bądź notebooka. Koreańscy naukowcy chcą dokonać dalszej miniaturyzacji i uproszczenia aplikacji, tak, aby możliwe było jej zainstalowanie na smartfonie – wówczas użytkownik mógłby używać swojego telefonu komórkowego.

Jeśli dalsza miniaturyzacja się powiedzie, wówczas nowy system ułatwiający poruszanie się osobom z niedoborami słuchu mógłby być testowany już w końcu 2013 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)