Odzyskiwanie danych z dysków SSD

Odzyskiwanie danych z dysków SSD

Odzyskiwanie danych z dysków SSD
Źródło zdjęć: © Whitepress | Materiały prasowe
11.03.2020 17:53

Jako, że dyski ssd zagościły już w naszych komputerach na dobre, a wiele osób modernizuje swoje urządzenia właśnie przez wymianę dysku na SSD, postaramy się przybliżyć kilka informacji na temat działania tych nośników i sposobu odzyskiwania z nich danych.

Z informacji jakie otrzymaliśmy z laboratorium odzyskiwania danych All Data Recovery z Warszawy wynika, że dyski SSD również ulegają awariom, a proces odzyskiwania z nich danych różni się w wielu aspektach od tego co spotykamy w standardowych dyskach twardych.

Gdzie dysk SSD przechowuje dane?

Jak już napisaliśmy wyżej dysk SSD to zupełnie inna konstrukcja od wykorzystywanych powszechnie dysków magnetycznych. W dyskach SSD dane przechowywane są w komórkach pamięci flash. Taka pamięć składa się z wielu grup tranzystorów z tzw. Pływającą bramką. To właśnie te tranzystory odpowiadają za przechowywanie informacji. Konstrukcja pamięci pozwala na przechowywanie zapisanego stanu nawet po odłączeniu zasilania. Jest to zapis cyfrowy, binarny, który za pomocą kontrolera dysku SSD jest przetwarzany w sposób umożliwiający komunikację z komputerem.

Kontroler dysku SSD to mikroprocesor, który pełni kilka funkcji. Po pierwsze jego głównym zadaniem jest transformacja informacji z pamięci FLASH na język zrozumiały dla komputera. Kolejną ważną funkcją jest bilansowanie zużycia komórek przez monitorowanie ich wykorzystania oraz zmianę miejsca przechowywania danych aby zużycie następowało równomiernie.

Jako, że dyski SSD wykorzystują pamięci Flash, które w trakcie pracy ulegają zużyciu, zdarza się czasem, że dysk SSD ulegnie uszkodzeniu. W takiej sytuacji jeśli użytkownik nie posiada kopii zapasowej, konieczne są specjalistyczne usługi odzyskiwania danych.

Jak odzyskuje się dane z dysków SSD?

Gdy dojdzie do awarii wiele osób szuka w internecie programów naprawy dysków SSD. Niestety nic takiego nie istnieje i ze względu na rodzaj uszkodzeń jakie głównie trapią dyski SSD, raczej nigdy nie powstanie. Firmy zajmujące się profesjonalnie odzyskiwaniem danych, używają specjalistycznych narzędzi, które pozwalają na komunikację z dyskiem na niskim poziomie i dzięki temu są w stanie wydobyć pliki użytkownika.

Proces odzysku danych w dyskach SSD jest ściśle uzależniony od połączenia kontrolera i wersji wewnętrznego oprogramowania – firmware. Zdarza się, że opracowana metoda działa dla jednego zestawienia np. w dyskach Sandisk, ale już w Lite-On nie. Oznacza to, że specjaliści od przywracania danych mają wiele pracy szczególnie przy nowszych modelach dysków SSD.

Używanie dysków SSD mimo oczywistych zalet, niesie za sobą kilka niebezpieczeństw.

  1. Pierwsze z nich to brak możliwości odzyskania danych po ich skasowaniu lub sformatowaniu dysku. Jest to związane z wykorzystaniem komendy TRIMM w celu przygotowania miejsca pod kolejny zapis. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://www.xdr.pl/blog/10-blog/27/jak-odzyskac-skasowane-dane-z-dysku-ssd-i-co-to-jest-trimm
  2. Dyski SSD nie dają praktycznie żadnych objawów zanim nie ulegną uszkodzeniu, a gdy już dojdzie do awarii użytkownik nie ma dostępu do danych. Więcej na temat objawów jakie towarzyszą uszkodzonym dyskom SSD można przeczytać na stronie https://www.alldatarecovery.pl/ssd/231-objawy-uszkodzen-dysku-ssd

Jak ważna jest kopia zapasowa przekonała się już nie jedna osoba, której dysk uległ uszkodzeniu. Niemniej jednak dla wielu użytkowników dysków SSD istnieje realna szansa na odzyskanie danych. Pełną, aktualną listę, wspieranych modeli dysków w procesie odzyskiwania danych znajdą państwo na stronie laboratorium All Data Recovery z Warszawy, a dodatkowych informacji można szukać na stronach:

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)