Od praktykanta do kierownika. W tej firmie to standard
Po czym można poznać dobrego pracodawcę? Po tym, że daje pracownikom odpowiedzialne zadania, poczucie, że są częścią zgranego zespołu, który swoimi działaniami wpływa na poprawę jakości życia innych, udostępnia im nowoczesną przestrzeń i zaawansowane technologie, a także stwarza idealne warunki do rozwoju zawodowego.
25.03.2024 09:00
Takim właśnie miejscem jest Fabryka Pampers na warszawskim Targówku. Od 30 lat produkuje pieluszki, które trafiają do 50 krajów na świecie. To jeden z największych zakładów Pampers w regionie i jedno z kluczowych centrów produkcyjnych Procter & Gamble. Wytwarzane są tam tradycyjne pieluszki na rzepy, pieluchomajtki, pieluszki z serii Pampers Premium Care, pieluchomajtki do pływania, a także produkty dla starszych dzieci i wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju pieluszki dla wcześniaków. Zostały zaprojektowane tak, by zapewniać pełne bezpieczeństwo i ochronę przedwcześnie urodzonym dzieciom (nawet tym ważącym poniżej 500 g). Projektowano je we współpracy z pielęgniarkami z Oddziałów Intensywnej Terapii Noworodka, by odpowiadały zarówno na potrzeby dzieci, jak i personelu. Zadbano o to, by były miękkie i bezpieczne dla wrażliwej skóry wcześniaka.
"Lighthouse" na Targówku
Pieluszki dla wcześniaków to jedna z innowacji, która produkowana jest na Targówku. Znajdujące się tam centrum produkcyjne pełni funkcję "lighthouse": to tam pomysły technologiczne nabierają kształtu, są weryfikowane i wdrażane do produkcji. Pracownicy z Warszawy wysyłani są do fabryk P&G na całym świecie, by prezentować i implementować tam wypracowane na Targówku nowoczesne rozwiązania.
Centrum talentów
Fabryka na Targówku to idealne miejsce do pracy dla osób, które chcą poszerzać swoje kompetencje, sprawdzać się w nowych rolach, zadbać o rozwój zawodowy. Wiele tamtejszych karier miało swój początek podczas programów stażowych.
- Nasza strategia zakłada, że na początkowe stanowiska menedżerskie rekrutujemy pracowników poprzez program letnich praktyk lub staże. Młodym liderom już od pierwszych dni pracy powierzamy odpowiedzialność za konkretny obszar biznesowy i ambitne projekty. Dzięki temu mogą budować szerokie kompetencje zawodowe – mówi Karolina Krakowiak, dyrektor ds. HR w warszawskiej fabryce. Swoje słowa potwierdza własnym przykładem – swoją przygodę z P&G także zaczynała na studiach. Kierowała liniami produkcyjnymi, teraz zarządza działem personalnym i jak przyznaje, nigdy nie spodziewała się, że tak potoczą się jej zawodowe losy.
Przykładów na wieloletnie kariery w P&G, które swój początek miały podczas praktyk, jest wiele. Stażyści od początku rzucani są na głęboką wodę, powierzane jest im odpowiedzialne zadanie kierowania projektem, o którym często nie mają zielonego pojęcia. Jednak dzięki wsparciu współpracowników, szkoleniom i własnemu zaangażowaniu, stawiają czoła wyzwaniu i właśnie to cenią w pracy w P&G najbardziej – zaufanie, jakim firma obdarza nowego pracownika od pierwszego dnia, powierzając mu odpowiedzialne zadania i dając szanse na podejmowanie decyzji.
Jednym z wielu przykładów rozwoju kariery wśród młodych menadżerów jest historia Izabeli Słomskiej, kierowniczki linii produkcyjnej.
- Pracę w firmie zaczęłam od praktyk, podczas których brałam udział w kompleksowym programie szkoleniowym, który rozwijał zarówno umiejętności menedżerskie, jak i techniczne. Po praktykach pracowałam jako inżynier procesu na liniach pieluchomajtek, a niedawno objęłam funkcję kierowniczki linii produkcyjnej. Zarządzam kilkunastoosobowym zespołem i podejmuję ważne decyzje operacyjne. Program intensywnych szkoleń, który przeszłam na początku kariery w Procter & Gamble, bardzo mi się przydaje i zapewnia pewność działania – mówi.
Nowoczesne miejsce do pracy
Na Targówku poza fabryką Pampers siedzibę ma P&G Warsaw Hub, w którym każdego dnia pracują tysiące pracowników P&G różnych narodowości. Biuro niedawno przeszło gruntowny remont. Zaplanowano je na nowo, tak, by każdy pracownik, bez względu na charakter swojej pracy, mógł efektywnie i wygodnie wykonywać swoje obowiązki i realizować swój plan rozwoju zawodowego. Nie brakuje tam funkcjonalnych, ale i inspirujących przestrzeni do kreatywnej współpracy w grupie, przytulnych części wspólnych zachęcających do rozmów przy kawie czy miejsc do pracy wymagającej skupienia i odosobnienia.
P&G dba również o dobrostan swoich pracowników. Osoby zatrudnione w Warsaw Hub i Fabryce mają możliwość skorzystania z siłowni, zajęć jogi, które odbywają się na specjalnie do tego zaprojektowanym tarasie, a także profesjonalnego masażu w specjalnie przygotowanej do tego, relaksującej przestrzeni czy programów profilaktyki zdrowotnej (szczepień, badań profilaktycznych, edukacji zdrowotnej, konsultacji ergonometrycznych i fizjoterapeutycznych). Pracownicy fabryki angażują się również w działania na rzecz lokalnych społeczności oraz projekty ekologiczne w dzielnicy.
Zaawansowanie technologii produkcyjnych, wykorzystywanie inteligentnych i cyfrowych rozwiązań oraz dobre praktyki firmy w obszarze dbania o pracowników i zasoby środowiska naturalnego zostały docenione przez fundację "Platforma Przemysłu Przyszłości", która przyznała Zakładowi P&G na Targówku nagrodę "Fabryka Przyszłości 2022".