O2.pl wchodzi na giełdę

O2.pl wchodzi na giełdę
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

19.07.2012 09:45, aktual.: 19.07.2012 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zarządzająca m.in. serwisami o2.pl, pudelek.pl, wrzuta.pl czy kafeteria.pl grupa o2 SA opublikowała swój prospekt emisyjny.

Według komunikatu spółki zamierza ona zebrać około 47,5 mln złotych, z czego większość przeznaczy na rozszerzenie oferty reklamowej. _ "Stawiamy przede wszystkim na przejęcia, nie zaniedbując rozwoju organicznego. Obecnie rozmawiamy z kilkoma podmiotami działającymi na rynku internetowym. Jeśli zrealizujemy wszystkie założenia inwestycyjne, na akwizycję przeznaczymy ponad 46 mln zł" _ - powiedział jeden z założycieli firmy Jacek Świderski.

Cechą charakterystyczną o2 jest to, że od początku była wyłączną własnością założycieli (obecnie przez trzy należące do nich, zarejestrowane na Cyprze spółki: Bridge2. Enterprises Limited, Jadhave Holdings Limited oraz Borgosia Investments Limited). Jak twierdzi Świderski, inwestorzy interesowali się grupą od wielu lat, jednak twórcy firmy nie chcieli pozbywać się nad nią kontroli. Po wprowadzeniu planowanych akcji na giełdę w portfelach trzech cypryjskich spółek wciąż pozostanie po 26,9 proc. wszystkich akcji o2 SA.

_ "Najciekawsze scenariusze zawsze kończyły się oddaniem kontroli nad spółką. Albo od razu, albo za pięć lat - zawsze zakładały, że w którymś momencie musimy +wylogować się+ z biznesu" _ - powiedział Świderski. _ "Doszliśmy do wniosku, że partnerem lepiej odpowiadającym również naszym potrzebom menedżerskim, związanym z naszą realizacją zawodową, będzie rynek kapitałowy. Z założenia stawia on na nas, na to, że my +ciągniemy+ ten biznes" _ - dodał.

Historia O2 sięga 199. r., kiedy to trzech studentów Szkoły Głównej Handlowej - Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota - założyło bezpłatną usługę poczty internetowej go2.pl, udostępniając użytkownikom sporą, jak na te czasy, pojemność skrzynek - 20 MB (obecnie 20 GB). Wkrótce nazwa została skrócona do prostszego o2.pl, a usługę pocztową obudowano portalem internetowym, skupiającym się przede wszystkim na rozrywce.

Obecnie grupa nadal oferuje usługę bezpłatnej poczty, a dodatkowo jest w posiadaniu około 7. serwisów informacyjno-rozrywkowych. Część z nich wydawanych jest przez należące do grupy spółki z o.o. FREE4FRESH (wrzuta.pl) czy http (pudelek.pl). Grupa o2 SA posiada również 78,3 proc. udziałów w Social Hackers sp. z o.o. (wydawca serwisu fejs.pl) oraz 30 proc. akcji notowanej na NewConnect spółki - Socializer SA (agencja zajmująca się usługami w mediach społecznościowych).

Według badania Megapanel PBI/Gemius (wyniki za maj 2012. witryny internetowe należące do całej grupy miesięcznie odwiedza ponad 9,5 mln użytkowników, co daje im zasięg 49,15 proc. populacji internautów w Polsce.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)