Nowy sposób ładowania komórek

Nowy sposób ładowania komórek24.06.2011 10:50
Nowy sposób ładowania komórek
Źródło zdjęć: © Gizmodo

Najlepsza bateria to taka, której nie trzeba ładować ani wymieniać. Czyli taka, która sama czerpie energię z otoczenia. Czy można tego dokonać, nie korzystając z energii słonecznej? Na przykład ładując urządzenie... korzystając z niego? Australijscy naukowcy mówią: "Dlaczego nie"?

Badacze z Uniwersytetu RMIT pod kierownictwem Madhu Bhaskarana wykorzystują do zasilania urządzeń przenośnych efekt piezoelektryczny. Na ekranie dotykowym smartfonu umieszczono cieniutką warstwę pozyskującą energię z siły wywieranego nacisku. Użytkownik ładuje więc akumulator poprzez dotykanie ekranu.

288758696992061587
Źródło zdjęć: © (fot. Gizmodo)

Gdyby udało im się opracować technologię, która pozwoliłaby na przechwycenie wystarczającej ilość energii, na rynek mogłyby trafić zupełnie nowe urządzenia, wyposażone w niewielkie akumulatory. Uczyniłoby to ich eksploatację tańszą i zwolniłoby miejsce w obudowie np. na większą pamięć.

Podsumowując - im mocniej będziemy naciskać na ekran, by Angry Bird wylądował we właściwym miejscu, tym skuteczniej naładujemy sprzęt.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)