Nowe technologie płatnicze zdobywają rynek

Nowe technologie płatnicze zdobywają rynek
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

19.11.2009 11:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gotówka jest wciąż używana w 80% wszystkich transakcji w Europie; z kolei 90% transakcji gotówkowych opiewa na sumę niższą niż równowartość 15 euro. Stwarza to ogromne, niezagospodarowane dotąd pole do wykorzystania kart przy płaceniu za zakupy o niskiej wartości. Płatności zbliżeniowe to odpowiedź organizacji Visa na wyzwania ze strony jej największego konkurenta - gotówki

Funkcja płatności zbliżeniowych Visa zwiększa potencjał wszystkich typów kart tej organizacji: debetowych, kredytowych, przedpłaconych, do użytku służbowego oraz kart V PAY. Przy płatnościach nie przekraczających równowartości 2. euro, płatność zajmuje użytkownikowi karty mniej niż sekundę - tyle, ile potrzeba do zbliżenia karty na odległość ok. 4 cm do specjalnego czytnika, bez konieczności składania podpisu czy też wprowadzania kodu PIN. Jeśli wartość transakcji przekracza poziom 20 euro, to ta sama karta jest używana do standardowej transakcji mikroprocesorowej, wymagającej potwierdzenia kodem PIN.

Sandra Alzetta, wiceprezes Visa Europe ds. innowacji, komentuje: „Sprawą o zasadniczym znaczeniu dla dokonywującego się przełomu stała się łatwość, z jaką produkt daje się dostosować do różnych potrzeb a także tempo, w jakim zwiększa się jego dostępność. Na niektórych rynkach zbliżamy się do wprowadzenia nowego rozwiązania we wszystkich typach kart. Funkcjonalność kart zbliżeniowych uległa dalszemu rozszerzeniu - obejmując karty studenckie, transportu miejskiego, karty wstępu na stadiony, czy też partnerskie karty płatnicze wydawane we współpracy z sieciami detalicznymi; zwiększa się również zakres ich akceptacji w obszarach uprzednio całkowicie opanowanych przez gotówkę, jak np. automaty sprzedające, z których jeden możemy oglądać na stoisku Visa na targach CARTES. Do końca tego roku liczba zbliżeniowych kart Visa w Europie osiągnie poziom 6 milionów, a w 201. r. spodziewane jest jej podwojenie”.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Karty zbliżeniowe Visa spełniają wszystkie wymogi Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (ang. SEPA), dzięki zastosowaniu najnowszej technologii mikroprocesorowej zapewniającej m.in. najwyższy poziom bezpieczeństwa. Mogą obsługiwać istniejące programy lojalnościowe a także przyjmować inne chronione patentami aplikacje zbliżeniowe (np. w standardzie MIFARE - dotyczące funkcji biletu transportu miejskiego, kontroli dostępu, dokumentu tożsamości, itd.).

Technologia zbliżeniowa przynosi korzyści zarówno użytkownikom kart jak i detalistom. Po pierwsze, ulega skróceniu czas transakcji, co oznacza krótszy pobyt przy kasie i krótsze kolejki. Po drugie, większy niż przy gotówce poziom bezpieczeństwa przekłada się na niższe koszty obsługi i przechowywania gotówki przez detalistów oraz mniejszy poziom ryzyka dla konsumentów. Trzecią ważną korzyścią jest innowacyjny charakter kart zbliżeniowych i lepsza obsługa klienta.

Daje się zauważyć wzrost zainteresowania nową technologią wśród detalistów, zwłaszcza obsługujących zakupy o niskiej wartości, którzy potrafią dostrzec korzyści z szybszej obsługi klienta przy kasie punktu handlowo-usługowego.

Karty zbliżeniowe Visa są akceptowane na całym świecie, podobnie jak wszystkie inne karty Visa. Komercyjne programy zbliżeniowe Visa Europe są realizowane w Wielkiej Brytanii, Turcji, Polsce, we Włoszech i w Szwajcarii - do czego dochodzą programy pilotażowe w Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)