Nowe, jaśniejsze żarówki LED

Nowe, jaśniejsze żarówki LED

Nowe, jaśniejsze żarówki LED
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.03.2012 17:01
Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Naukowcy z USA skonstruowali białe diody LED świecące dziesięciokrotnie silniej niż obecne. Żarówki z nich skonstruowane są droższe, ale bardzo silne i zużywające mniej energii niż dotychczasowe - poinformował magazyn Technology Review.

Nowe rozwiązanie opracowali uczeni pracujący dla firmy technologicznej Soraa z Freemont w Kalifornii.

Diody LED są zwykle tworzone z cienkiej warstwy azotku galu zaimplementowanego na podłożu z szafiru lub warstwy krzemu. Naukowcy z Soraa postąpili odwrotnie, używając azotku galu jako podłoża. Zmniejsza to niedopasowania struktury krystalicznej między dwoma warstwami - podłożem i warstwą pracującą, co do tej pory, przy wzroście gęstości przepływających przez nie elektronów, powodowało spadek wydajności. Redukcja tych niedopasowań o wskaźnik 1000, według badaczy, pozwoliła na 10-krotne zwiększenie ilości prądu, przepuszczanego przez aktywną warstwę materiału. Umożliwiło to 10-krotne zwiększenie jasności diod LED.

Jak powiedział Technology Review, Eric Kim, prezes i zarazem główny technolog w Soraa, azotek galu jest droższy niż materiały oparte na szafirze i krzemie, ale wzrost wydajności nowych żarówek jest tak duży, iż usprawiedliwia wzrost kosztów.

Badacze skonstruowali prototypową żarówkę LED o mocy 12 wat, dającą tyle światła, ile 50-watowa żarówka halogenowa, ale zużywającą o 75 proc. mniej energii.

Według naukowców nowe diody LED pozwolą na konstrukcje bardzo silnych żarówek składających się z jednej lub kilku diod, nie jak dotąd z kilkunastu. Jak stwierdził Eric Kim, konstrukcja diod była możliwa dzięki opracowaniu nowej metody wytwarzania kryształów azotku galu. Pierwsze żarówki LED nowego typu miałyby się pojawić na rynku jeszcze w I półroczu 2012 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)