Nowe aparaty Sony NEX-5 i NEX-3

Nowe aparaty Sony NEX‑5 i NEX‑3

Nowe aparaty Sony NEX-5 i NEX-3
Źródło zdjęć: © Sony
21.05.2010 11:28, aktualizacja: 17.08.2016 11:53

Już niedługo do rąk miłośników fotografii trafią dwa zaskakująco niewielkie i bardzo łatwe w obsłudze aparaty, które pozwolą cieszyć się świetnym obrazem i szybkością działania znaną z lustrzanki cyfrowej

W rodzinie α. pojawią się kompaktowe aparaty NEX-5 i NEX-3. Nowe modele swobodnie mieszczą się w kieszeni kurtki albo torebce. Mimo to pozwalają na korzystanie z różnych obiektywów, a jakością wykonywanych zdjęć nie ustępują pełnowymiarowym lustrzankom. W odróżnieniu od standardowych lustrzanek cyfrowych, nowe aparaty nie zawierają lustra, co pozwoliło na zmniejszenie ich grubości do zaledwie 24,2 mm (NEX-5, w najwęższym miejscu). Luksusowym elementem aparatu NEX-5 jest mocna, ale lekka obudowa magnezowa, dzięki której aparat ten jest najmniejszym i najlżejszym na świecie aparatem cyfrowym z wymiennymi obiektywami (wg. badania Sony na dzień 11 maja 2010).

Obraz
© Aparat Sony NEX-3 (fot. Sony)

Sercem obu prezentowanych urządzeń jest nowo opracowany przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 14,2 megapiksela. Jest on znacznie większy od przetworników tradycyjnych aparatów kompaktowych, co przekłada się na niezwykle niski poziom szumów w obrazie i twórcze efekty nieostrości, znane użytkownikom lustrzanek.

Jakość fotografii i filmów poprawia dodatkowo wydajny procesor obrazu BIONZ. Dzięki niemu aparat działa niemal równie szybko jak lustrzanka, ma szybką i dokładną automatykę ostrości i cechuje się minimalnym opóźnieniem wyzwolenia migawki. Oba modele umożliwiają także zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości, z szybkością do 7 klatek na sekundę (ostrość i ekspozycja blokowane są na pierwszej klatce).

System obsługi z nowym menu ma zdaniem producenta ułatwić dostęp do twórczych możliwości nowych modeli zarówno pasjonatom fotografii, jak i użytkownikom bez wielkiego doświadczenia. Parametry ujęcia wybiera się intuicyjnym w użyciu pokrętłem sterującym i dwoma przyciskami. Obracając pokrętło, można na przykład zmieniać głębię ostrości w obrazie podglądanym w czasie rzeczywistym na ekranie LCD (tylko kiedy podłączone są obiektywy typu E), co ułatwia wykonywanie zdjęć portretowych. Dla początkujących użytkowników dodatkową pomocą mają się okazać wyświetlane na ekranie wskazówki i system pomocy.

Zarówno obraz, jak i ustawienia aparatu pojawiają się na dużym i jasnym wyświetlaczu XtraFine LCD z technologią TruBlack o przekątnej 3 cali (7,5 cm). Wyświetlacz ten można dopasować do wysokości ujęcia, odchylając go w górę albo w dół, a samoczynna regulacja jasności gwarantuje jego czytelność nawet w plenerze. Technologia TruBlack ma zapewniać, że wyświetlany obraz będzie jeszcze bardziej żywy i kontrastowy.

Zastosowanie w aparatach nowego systemu mocowania obiektywów typu E umożliwiło znaczące zmniejszenie wielkości i wagi zestawu. Do codziennego fotografowania idealnie nadaje się obiektyw typu "naleśnik" E 1. mm F/2,8, umożliwiający noszenie aparatu w kieszeni. Pole widzenia tego obiektywu można zwiększyć przy użyciu konwertera szerokokątnego VCL-ECU1 i konwertera "rybie oko" VCL-ECF1. Oba konwertery mają wysoką rozdzielczość optyczną i atrakcyjne, utrzymane w stylistyce aparatu wzornictwo. Podróżującym Sony poleca zmiennoogniskowy obiektyw E 18-55 mm F/3,5-5,6, który dzięki wewnętrznemu stabilizatorowi Optical SteadyShot zapewnia lepszą jakość zdjęć wykonywanych z ręki.

Obraz
© Aparat Sony NEX-5 z zamontowanym obiektywem (fot. Sony)

Modele NEX-5 i NEX-3 będą dostępne w zestawach z jednym z powyższych obiektywów, a także z obydwoma. Model NEX-5 będzie ponadto można nabyć z dodatkowym, zmiennoogniskowym obiektywem E 18-20. F/3,5-6,3 wyposażonym w stabilizator obrazu Optical SteadyShot i odznaczającym się 11-krotnym zoomem. Obiektyw ten posiada również tryb Active, zapewniający w położeniu szerokokątnym znacznie stabilniejsze nagrywanie filmów.

Zastosowanie oferowanego oddzielnie adaptera LA-EA1 umożliwi ponadto użycie ponad 3. obiektywów i telekonwerterów systemu α, jak również wielu starszych konstrukcji z mocowaniem A (tylko w trybie ręcznej regulacji ostrości).

Modele NEX-5 i NEX-3 jako pierwsze w rodzinie α. umożliwiają nagrywanie filmów HD. Po naciśnięciu przycisku nagrywania filmu aparat NEX-3 rozpocznie zapis obrazu HD z dźwiękiem stereo w stosunkowo niewielkim pliku MPEG4, idealnym do przechowywania na komputerze i publikacji w Internecie. Model NEX-5 rejestruje filmy Full HD (1920 x 1080i) w gwarantujących wysoką jakość plikach AVCHD, przeznaczonych do odtwarzania na podłączonym telewizorze HD. Oba aparaty są wyposażono w złącze akcesoriów, do którego można podłączyć miniaturowy mikrofon stereofoniczny ECM-SST1, zapewniający wyższą jakość ścieżki dźwiękowej.

Aparaty NEX-5 i NEX-3 są również pierwszymi modelami z rodziny α, które wyposażono w tryb panoramy - wystarczy wcisnąć spust migawki i przemieszczać aparat w pionie lub poziomie. Urządzenie samoczynnie wykonuje serię zdjęć, a następnie łączy je w szczegółowe, 23-megapikselowe panoramy o efektywnym kącie widzenia 226. (maksymalnie z obiektywem E 16 mm F/2,8, w trybie panoramy). Użytkownicy kompatybilnych telewizorów BRAVIA 3D będą mogli również wyświetlać pliki z panoramami z efektem przestrzennym (funkcja panoramy 3D wymaga aktualizacji oprogramowania wewnętrznego aparatu, które będzie dostępne w 2010).

Udoskonalony tryb Auto HDR, wprowadzony początkowo w lustrzance DSLR-A550, pozwala na wykonanie serii trzech zdjęć o różnej ekspozycji, które są następnie elektronicznie łączone w aparacie. W efekcie powstaje jeden obraz HDR (High Dynamic Range) z większą ilością szczegółów w światłach i w cieniach.

Obydwa aparaty są dostarczane z miniaturowym, przypinanym fleszem podłączanym do złącza akcesoriów. Można z niego skorzystać przy słabym oświetleniu. Do oferowanych dodatkowo akcesoriów należy wizjer optyczny FDA-SV1 oraz dopasowane kolorystycznie futerały, torby i paski na ramię.

Najważniejsze dane techniczne:

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Sony)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)