Nowe aparaty fotograficzne Pentax

Nowe aparaty fotograficzne Pentax

Nowe aparaty fotograficzne Pentax
Źródło zdjęć: © Pentax
05.07.2010 15:59, aktualizacja: 06.07.2010 14:55

Firma Pentax wypuściła na rynek nowe aparaty fotograficzne. Wśród nich przedstawiciele rodziny Optio, ale także model Pentax X90.

Pentax Optio E90

Optio E9. jest wyposażony w funkcje rozpoznawania twarzy Face Detection AF & AE, które przy rozpoznaniu fotografowanego obiektu automatycznie optymalizują ustawienia ostrości oraz ekspozycji. Poprzez funkcję automatycznego uśmiechu, aparat sam wykrywa uśmiech na twarzy fotografowanego obiektu i robi zdjęcie.

Po wybraniu trybu Auto Pict, aparat automatycznie w zależności od zaistniałej sytuacji dobiera jeden z ośmiu programów tematycznych: Portret, Krajobraz, Scena nocna, Portret nocny, Kwiat, Sport, standard oraz w serii E –. tryb Światło świecy.

Obraz
© (fot. Pentax) </

Obudowa Optio E9. została wyposażona w bardzo poręczną, gumowaną powłokę, która zabezpiecza aparat przed wyślizgnięciem z ręki. Dwie baterie typu AA wystarczą do działania aparatu i pozwalają na wykonanie ok. 220 zdjęć.

Umieszczony na tylnej ściance aparatu zielony przycisk uaktywnia funkcję „Green”, pozwalającą na wykonanie zdjęcia bez konieczności ingerencji w ustawienia aparatu. Ta może zostać wykorzystana na przykład w przypadku, gdy chcemy, aby przypadkowa osoba, niekoniecznie znająca się na aparatach cyfrowych i fotografii zrobiła nam zdjęcie. Tryb automatycznie dobiera optymalne ustawienia ekspozycji, ISO oraz inne, w zależności od sytuacji.

Optio E9. automatycznie rozpoznaje niesprzyjające warunki i umożliwia wykonanie nieporuszonego zdjęcia przy gorszym oświetleniu bez lampy błyskowej. Aparat podbija czułość do ISO1600 co wpływa na szybką pracę migawki a tym samym „zamraża” obiekt w ruchu. Podbicie czułości zwiększa również zasięg lampy błyskowej. Posiada także elektroniczną stabilizację obrazu używaną w trybie nagrywania filmu. Stabilizacja minimalizuje drgania aparatu podczas nagrywania filmu. Optio E90 wyposażony w tryb panoramy cyfrowej automatycznie tworzy jedno zdjęcie z wykonanych trzech ujęć. Funkcja znajduje zastosowanie przy fotografowaniu np. wysokich budynków.

W aparacie Optio E9. zastosowano matrycę CCD z efektywnymi 10,1 milionami pikseli. W połączeniu z obiektywem Pentax otrzymujemy wysokiej jakości i pełne detali zdjęcia.

Zastosowany w aparacie obiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym posiada zakres ogniskowych od 31.5 do 94.5 mm (ekwiwalent formatu 35mm). W porównaniu z konwencjonalnym obiektywem 38 mm, mamy do dyspozycji „szeroki kąt” umożliwiający zdjęcia architektury lub zdjęcia wnętrz. Pentax Optio H90 Optio H9. to aparat, który zaopatrzony został w obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym, 12-megową matrycę CCD oraz 2.7-calowy wyświetlacz LCD. Łączy proste wzornictwo z wygodą użytkowania. Górna część obudowy to stop aluminium, tubus obiektywu pokryty został czarną, matową farbą, a gumowany uchwyt zabezpiecza aparat przed wysunięciem się z ręki.

Pomimo kompaktowych wymiarów w aparacie zastosowano dobrej jakości, szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie ogniskowych 2. – 140 mm (dla 35 mm). Tak duży zakres ogniskowych znajdzie zastosowanie zarówno w fotografii krajobrazowej, fotografii architektury jak i podczas zdjęć z odległości. W połączeniu z funkcją Inteligent Zoom możemy uzyskać maksymalne 31.3-krotne przybliżenie. 12-megowa matryca H90, w połączeniu z wydajnym procesorem obrazowym Pentax, dają w rezultacie zdjęcia pełne detali i w naturalny sposób oddające kolory. Optio H90 zaopatrzony został w 2.7-calowy monitor LCD o rozdzielczości 230.000 punktów.

Obraz
© (fot. Pentax)

Optio H9. umożliwia rejestrację wideo w formacie 16:9, 1280 x 720 pikseli, z prędkością 30 kl./sek. Dodatkowo mamy do dyspozycji stabilizację elektroniczną eliminującą drgania powstałe w trakcie filmowania.

Dzięki zastosowaniu tej funkcji, autofokus aparatu oraz parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy i do niej dobierają wszystkie potrzebne parametry. W ciągu zaledwie 0,0. sekundy, aparat wykrywa do 32 twarzy (nawet w przypadku przechylonej głowy). H90 zaopatrzony jest również w automatyczne wyzwalanie migawki na uśmiech, tzw. “Smile Capture” oraz wykrywanie mrugnięć oczu (aparat w trakcie odtwarzania zdjęć sam wykrywa twarz z zamkniętymi oczami).

Pentax Optio I-10 By ergonomicznie rozplanować umieszczenie elementów aparatu Optio I-1. takich jak lampa błyskowa czy głośnik w górnej części korpusu, przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości aparatu, Pentax stworzył kompakt przypominający lustrzankę analogową systemu 110, Auto-110 - wprowadzoną na rynek w 1979.

Funkcja wykrywania twarzy umożliwia rozpoznanie do 3. osob w zaledwie 0.03 sek. Również nowy filtr Small Face, pomaga fotografowi otrzymać udany portret, dopasowując proporcje pomiędzy głową a resztą ciała. Optio I-10 zaopatrzony jest również w automatyczne wyzwalanie migawki w momencie gdy osoba fotografowana przekręci głowę w stronę aparatu.

Obraz
© (fot. Pentax)

W aparacie zastosowano szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie ogniskowych 2. – 140 mm (dla 35 mm). 12-megowa matryca w połączeniu z wydajnym procesorem obrazowym Pentax, dają zdjęcia pełne detali.

Potrójny system stabilizacji obrazu:
- Mechaniczna stabilizacja matrycy. System stabilizacji matrycy SR (Shake Reduction) wyczuwa drgania aparatu i z odpowiednią korektą przesuwa matrycę w pionie i poziomie. Wydajność stabilizacji wynosi 2.5EV.
- Wysoka czułość. Podbicie czułości do ISO6400 umożliwia szybką pracę migawki a tym samym możliwość „zamrożenia” obiektu w ruchu. Podbicie czułości zwiększa również zasięg lampy błyskowej.
- Stabilizacja w trybie filmu. Specjalne oprogramowanie minimalizuje efekt poruszonego kadru w trakcie filmowania.

Optio I-1. umożliwia rejestrację klipów filmowych w formacie 16:9, 1280 x 720 pikseli, z prędkością 30 kl./sek. Dodatkowo mamy do dyspozycji stabilizację elektroniczną.

Funkcja wyświetlania ikonki zdjęcia wzorcowego na LCD umożliwia użytkownikowi wyświetlenie miniaturki wybranego zdjęcia celem porównania z wykonywanym następnym zdjęciem. W fotografii produktowej możemy porównać wielkość kadru czy kąt pod jakim zdjęcie zostało wykonane. Pentax Optio M90

Wewnątrz korpusu aparatu Optio M9. umieszczono szerokokątny obiektyw z 5- krotnym zoomem optycznym o zakresie ogniskowych 28mm – 140mm w formacie 35mm. Bez trudu możemy zmieścić w kadrze grupę ludzi czy zabytek architektury. Zoom pozwala na przybliżenie ciekawego elementu krajobrazu lub można wykorzystać go w fotografii portretowej. Dodatkowo 5-krotny zoom cyfrowy umożliwia maksymalne 25-krotne przybliżenie fotografowanego obiektu. W aparacie Optio M90 zastosowano matrycę CCD z efektywnymi 12 milionami pikseli.

Obudowa aparatu Optio M9. wykonana jest ze stopu aluminium pokrytego delikatną gumowaną powłoką zabezpieczającą aparat przed wyślizgnięciem się z ręki.

Obraz
© (fot. Pentax)

Optio M9. zaopatrzony został w funkcję Auto Picture, w której aparat w zależności od zastanej sytuacji dobiera automatycznie odpowiedni program ekspozycji. Wśród 20 dostępnych trybów tematycznych na uwagę zasługuje m.in.: tryb Auto-Panorama służący do kompozycji wielu zdjęć w jedno panoramiczne, tryb Backlight ułatwiający wykonywanie zdjęć pod słońce, tryb Copy służący jako mini skaner oraz tryb Auto-tracking umożliwiający śledzenie ostrości za poruszającym się obiektem. W aparacie znajdziemy również funkcję detekcji twarzy wraz z wyzwalaniem migawki „na uśmiech” oraz wykrywanie mrugnięć oczu.

Optio W9. umożliwia wykonywanie zdjęć do głębokości 6 m przez 2 godziny (JIS CLASS 8, lub IPX 8). Aparat wytrzymuje również upadek z 1.2 m wysokości. Zastosowane zabezpieczenia chronią aparat przed kurzem i pyłem (JIS CLASS 6 lub IPX 6) oraz umożliwiają pracę w zakresie temperatur od -10° C do 45° C.

Funkcja makrofotografii w połączeniu z zoom-em cyfrowym, znalazła zastosowanie w nowym trybie „cyfrowy mikroskop”. W rezultacie otrzymujemy powiększony widok fotografowanego obiektu (od 1 cm) ze wszystkimi szczegółami trudnymi do uchwycenia gołym okiem. Dzięki trzem diodom LED zainstalowanym na powierzchni obiektywu, obiekt jest wyraźnie i jasno wyświetlany na wyświetlaczu aparatu.

Dzięki zastosowaniu tej funkcji rozpoznawania twarzy AF i AE, autofokus aparatu oraz parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy i do niej dobierają wszystkie potrzebne parametry. Aparat w ten sposób rozpoznaje 3. osoby i zajmuje mu to tylko 0.03 s. Model również posiada funkcję „Smile Capture”, wykrywanie mrugania, a także filtr „Small Face”.

Optio W9. umożliwia rejestrację klipów filmowych w formacie 16:9, 1280 x 720 pikseli, z prędkością 30 kl./sek. Dodatkowo mamy do dyspozycji możliwość zapisywania klatek filmu jako zdjęcie, dodawania tytułów do filmu oraz złącze micro HDMI, umożliwiające bezpośredni podgląd filmu w TV w jakości HD.

Na tylnej ściance korpusu znajduje się 2.7-calowy monitor LCD. Jego rozdzielczość to 230,00. punktów a proporcje boków wynoszą 16:W celu ułatwienia zdjęć w mocnym świetle słonecznym, monitor pokryty został dodatkową antyrefleksyjną powłoką AR (Anti-Reflection coating).

W Optio W90 również zastosowano matrycę CCD z efektywnymi 12 milionami pikseli. W aparacie zastosowano szerokokątny obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym o ogniskowej od 5mm do 25mm (28mm-140mm w formacie 35mm). Udogodnieniem jest brak wysuwającej się tuby obiektywu podczas zoomowania – wszystko odbywa się wewnątrz aparatu. W90 posiada także funkcje wyświetlania ikonki zdjęcia wzorcowego. Pentax X90

Pentax X9. zaopatrzony został w obiektyw z 26-krotnym powiększeniem. Zakres ogniskowych obiektywu wynosi 26-676mm (dla formatu 35mm). Funkcja makro umożliwia zdjęcia już od 1 cm. W połączeniu z funkcją Inteligent Zoom otrzymujemy maksymalnie 162-krotne powiększenie obrazu (4225 mm dla formatu 35mm). Tak uniwersalny zakres ogniskowych pozwala na fotografowanie zarówno wnętrz, architektury czy krajobrazów jak i znajduje zastosowanie w fotografii przyrodniczej.

System stabilizacji matrycy pozwala na uzyskanie ostrych i nieporuszonych zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych czy podczas użycia maksymalnej ogniskowej (3 stopnie EV). Zastosowanie nowego akumulatora spowodowało zwiększenie jego wydajności o ok. 50. względem poprzedniego modelu (w X70). Po pełnym procesie ładowania możemy z powodzeniem wykonać ok. 255 zdjęć.

Obraz
© (fot. Pentax)

X9. wyposażony został w elektroniczny wizjer (200 000 punktów), przydatny podczas fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych lub gdy użytkownik podczas zdjęcia potrzebuje ustabilizować aparat. Regulacja dioptrii umożliwia dopasowanie wizjera do własnych preferencji.

Aparat rejestruje klipy filmowe w maksymalnej rozdzielczości 128. x 720 pikseli (30 kl./sek). Dodatkowo nagrywanie filmu wspierane jest systemem stabilizacji elektronicznej. Złącze micro HDMI, umożliwia bezpośredni podgląd filmu w TV w jakości HD.

X9. oferuje cztery tryby ekspozycji: Programowa AE, w której aparat sam dobiera optymalną kombinację migawka-przysłona, preselekcja przysłony Av, preselekcja migawki Tv oraz pełny tryb ręczny M.

Za pomocą dobrej jakości obiektywu Pentax obraz przenoszony jest na 1/2.33-calową matrycę CCD i rejestrowany z maksymalną rozdzielczością 1. megapikseli. Tak duża rozdzielczość umożliwia nam swobodne kadrowanie zdjęć oraz otrzymywanie wysokiej jakości obrazów. Do wyboru mamy zdjęcia w trybach: Jasne, Naturalne oraz Czarno-białe.

Po wybraniu trybu Auto Pict, aparat automatycznie w zależności od zastanej sytuacji dobiera programy: Portret, Krajobraz, Scena nocna, Portret nocny, Kwiaty lub Sport. Dodatkowo aparat X90 wykrywa tryb Makro. Aparat posiada także, znane z poprzednich modeli, funkcje rozpoznawania twarzy i wykrywanie mrugania, a także cyfrowej redukcji drgań.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)