Nowe aparaty fotograficzne Pentax

Nowe aparaty fotograficzne Pentax
Źródło zdjęć: © Pentax

05.07.2010 15:59, aktual.: 06.07.2010 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Pentax wypuściła na rynek nowe aparaty fotograficzne. Wśród nich przedstawiciele rodziny Optio, ale także model Pentax X90.

Pentax Optio E90

Optio E9. jest wyposażony w funkcje rozpoznawania twarzy Face Detection AF & AE, które przy rozpoznaniu fotografowanego obiektu automatycznie optymalizują ustawienia ostrości oraz ekspozycji. Poprzez funkcję automatycznego uśmiechu, aparat sam wykrywa uśmiech na twarzy fotografowanego obiektu i robi zdjęcie.

Po wybraniu trybu Auto Pict, aparat automatycznie w zależności od zaistniałej sytuacji dobiera jeden z ośmiu programów tematycznych: Portret, Krajobraz, Scena nocna, Portret nocny, Kwiat, Sport, standard oraz w serii E –. tryb Światło świecy.

Obraz
© (fot. Pentax) </

Obudowa Optio E9. została wyposażona w bardzo poręczną, gumowaną powłokę, która zabezpiecza aparat przed wyślizgnięciem z ręki. Dwie baterie typu AA wystarczą do działania aparatu i pozwalają na wykonanie ok. 220 zdjęć.

Umieszczony na tylnej ściance aparatu zielony przycisk uaktywnia funkcję „Green”, pozwalającą na wykonanie zdjęcia bez konieczności ingerencji w ustawienia aparatu. Ta może zostać wykorzystana na przykład w przypadku, gdy chcemy, aby przypadkowa osoba, niekoniecznie znająca się na aparatach cyfrowych i fotografii zrobiła nam zdjęcie. Tryb automatycznie dobiera optymalne ustawienia ekspozycji, ISO oraz inne, w zależności od sytuacji.

Optio E9. automatycznie rozpoznaje niesprzyjające warunki i umożliwia wykonanie nieporuszonego zdjęcia przy gorszym oświetleniu bez lampy błyskowej. Aparat podbija czułość do ISO1600 co wpływa na szybką pracę migawki a tym samym „zamraża” obiekt w ruchu. Podbicie czułości zwiększa również zasięg lampy błyskowej. Posiada także elektroniczną stabilizację obrazu używaną w trybie nagrywania filmu. Stabilizacja minimalizuje drgania aparatu podczas nagrywania filmu. Optio E90 wyposażony w tryb panoramy cyfrowej automatycznie tworzy jedno zdjęcie z wykonanych trzech ujęć. Funkcja znajduje zastosowanie przy fotografowaniu np. wysokich budynków.

W aparacie Optio E9. zastosowano matrycę CCD z efektywnymi 10,1 milionami pikseli. W połączeniu z obiektywem Pentax otrzymujemy wysokiej jakości i pełne detali zdjęcia.

Zastosowany w aparacie obiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym posiada zakres ogniskowych od 31.5 do 94.5 mm (ekwiwalent formatu 35mm). W porównaniu z konwencjonalnym obiektywem 38 mm, mamy do dyspozycji „szeroki kąt” umożliwiający zdjęcia architektury lub zdjęcia wnętrz. Pentax Optio H90 Optio H9. to aparat, który zaopatrzony został w obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym, 12-megową matrycę CCD oraz 2.7-calowy wyświetlacz LCD. Łączy proste wzornictwo z wygodą użytkowania. Górna część obudowy to stop aluminium, tubus obiektywu pokryty został czarną, matową farbą, a gumowany uchwyt zabezpiecza aparat przed wysunięciem się z ręki.

Pomimo kompaktowych wymiarów w aparacie zastosowano dobrej jakości, szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie ogniskowych 2. – 140 mm (dla 35 mm). Tak duży zakres ogniskowych znajdzie zastosowanie zarówno w fotografii krajobrazowej, fotografii architektury jak i podczas zdjęć z odległości. W połączeniu z funkcją Inteligent Zoom możemy uzyskać maksymalne 31.3-krotne przybliżenie. 12-megowa matryca H90, w połączeniu z wydajnym procesorem obrazowym Pentax, dają w rezultacie zdjęcia pełne detali i w naturalny sposób oddające kolory. Optio H90 zaopatrzony został w 2.7-calowy monitor LCD o rozdzielczości 230.000 punktów.

Obraz
© (fot. Pentax)

Optio H9. umożliwia rejestrację wideo w formacie 16:9, 1280 x 720 pikseli, z prędkością 30 kl./sek. Dodatkowo mamy do dyspozycji stabilizację elektroniczną eliminującą drgania powstałe w trakcie filmowania.

Dzięki zastosowaniu tej funkcji, autofokus aparatu oraz parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy i do niej dobierają wszystkie potrzebne parametry. W ciągu zaledwie 0,0. sekundy, aparat wykrywa do 32 twarzy (nawet w przypadku przechylonej głowy). H90 zaopatrzony jest również w automatyczne wyzwalanie migawki na uśmiech, tzw. “Smile Capture” oraz wykrywanie mrugnięć oczu (aparat w trakcie odtwarzania zdjęć sam wykrywa twarz z zamkniętymi oczami).

Pentax Optio I-10 By ergonomicznie rozplanować umieszczenie elementów aparatu Optio I-1. takich jak lampa błyskowa czy głośnik w górnej części korpusu, przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości aparatu, Pentax stworzył kompakt przypominający lustrzankę analogową systemu 110, Auto-110 - wprowadzoną na rynek w 1979.

Funkcja wykrywania twarzy umożliwia rozpoznanie do 3. osob w zaledwie 0.03 sek. Również nowy filtr Small Face, pomaga fotografowi otrzymać udany portret, dopasowując proporcje pomiędzy głową a resztą ciała. Optio I-10 zaopatrzony jest również w automatyczne wyzwalanie migawki w momencie gdy osoba fotografowana przekręci głowę w stronę aparatu.

Obraz
© (fot. Pentax)

W aparacie zastosowano szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie ogniskowych 2. – 140 mm (dla 35 mm). 12-megowa matryca w połączeniu z wydajnym procesorem obrazowym Pentax, dają zdjęcia pełne detali.

Potrójny system stabilizacji obrazu:
- Mechaniczna stabilizacja matrycy. System stabilizacji matrycy SR (Shake Reduction) wyczuwa drgania aparatu i z odpowiednią korektą przesuwa matrycę w pionie i poziomie. Wydajność stabilizacji wynosi 2.5EV.
- Wysoka czułość. Podbicie czułości do ISO6400 umożliwia szybką pracę migawki a tym samym możliwość „zamrożenia” obiektu w ruchu. Podbicie czułości zwiększa również zasięg lampy błyskowej.
- Stabilizacja w trybie filmu. Specjalne oprogramowanie minimalizuje efekt poruszonego kadru w trakcie filmowania.

Optio I-1. umożliwia rejestrację klipów filmowych w formacie 16:9, 1280 x 720 pikseli, z prędkością 30 kl./sek. Dodatkowo mamy do dyspozycji stabilizację elektroniczną.

Funkcja wyświetlania ikonki zdjęcia wzorcowego na LCD umożliwia użytkownikowi wyświetlenie miniaturki wybranego zdjęcia celem porównania z wykonywanym następnym zdjęciem. W fotografii produktowej możemy porównać wielkość kadru czy kąt pod jakim zdjęcie zostało wykonane. Pentax Optio M90

Wewnątrz korpusu aparatu Optio M9. umieszczono szerokokątny obiektyw z 5- krotnym zoomem optycznym o zakresie ogniskowych 28mm – 140mm w formacie 35mm. Bez trudu możemy zmieścić w kadrze grupę ludzi czy zabytek architektury. Zoom pozwala na przybliżenie ciekawego elementu krajobrazu lub można wykorzystać go w fotografii portretowej. Dodatkowo 5-krotny zoom cyfrowy umożliwia maksymalne 25-krotne przybliżenie fotografowanego obiektu. W aparacie Optio M90 zastosowano matrycę CCD z efektywnymi 12 milionami pikseli.

Obudowa aparatu Optio M9. wykonana jest ze stopu aluminium pokrytego delikatną gumowaną powłoką zabezpieczającą aparat przed wyślizgnięciem się z ręki.

Obraz
© (fot. Pentax)

Optio M9. zaopatrzony został w funkcję Auto Picture, w której aparat w zależności od zastanej sytuacji dobiera automatycznie odpowiedni program ekspozycji. Wśród 20 dostępnych trybów tematycznych na uwagę zasługuje m.in.: tryb Auto-Panorama służący do kompozycji wielu zdjęć w jedno panoramiczne, tryb Backlight ułatwiający wykonywanie zdjęć pod słońce, tryb Copy służący jako mini skaner oraz tryb Auto-tracking umożliwiający śledzenie ostrości za poruszającym się obiektem. W aparacie znajdziemy również funkcję detekcji twarzy wraz z wyzwalaniem migawki „na uśmiech” oraz wykrywanie mrugnięć oczu.

Optio W9. umożliwia wykonywanie zdjęć do głębokości 6 m przez 2 godziny (JIS CLASS 8, lub IPX 8). Aparat wytrzymuje również upadek z 1.2 m wysokości. Zastosowane zabezpieczenia chronią aparat przed kurzem i pyłem (JIS CLASS 6 lub IPX 6) oraz umożliwiają pracę w zakresie temperatur od -10° C do 45° C.

Funkcja makrofotografii w połączeniu z zoom-em cyfrowym, znalazła zastosowanie w nowym trybie „cyfrowy mikroskop”. W rezultacie otrzymujemy powiększony widok fotografowanego obiektu (od 1 cm) ze wszystkimi szczegółami trudnymi do uchwycenia gołym okiem. Dzięki trzem diodom LED zainstalowanym na powierzchni obiektywu, obiekt jest wyraźnie i jasno wyświetlany na wyświetlaczu aparatu.

Dzięki zastosowaniu tej funkcji rozpoznawania twarzy AF i AE, autofokus aparatu oraz parametry ekspozycji dopasowują się do ujętej w kadrze twarzy i do niej dobierają wszystkie potrzebne parametry. Aparat w ten sposób rozpoznaje 3. osoby i zajmuje mu to tylko 0.03 s. Model również posiada funkcję „Smile Capture”, wykrywanie mrugania, a także filtr „Small Face”.

Optio W9. umożliwia rejestrację klipów filmowych w formacie 16:9, 1280 x 720 pikseli, z prędkością 30 kl./sek. Dodatkowo mamy do dyspozycji możliwość zapisywania klatek filmu jako zdjęcie, dodawania tytułów do filmu oraz złącze micro HDMI, umożliwiające bezpośredni podgląd filmu w TV w jakości HD.

Na tylnej ściance korpusu znajduje się 2.7-calowy monitor LCD. Jego rozdzielczość to 230,00. punktów a proporcje boków wynoszą 16:W celu ułatwienia zdjęć w mocnym świetle słonecznym, monitor pokryty został dodatkową antyrefleksyjną powłoką AR (Anti-Reflection coating).

W Optio W90 również zastosowano matrycę CCD z efektywnymi 12 milionami pikseli. W aparacie zastosowano szerokokątny obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym o ogniskowej od 5mm do 25mm (28mm-140mm w formacie 35mm). Udogodnieniem jest brak wysuwającej się tuby obiektywu podczas zoomowania – wszystko odbywa się wewnątrz aparatu. W90 posiada także funkcje wyświetlania ikonki zdjęcia wzorcowego. Pentax X90

Pentax X9. zaopatrzony został w obiektyw z 26-krotnym powiększeniem. Zakres ogniskowych obiektywu wynosi 26-676mm (dla formatu 35mm). Funkcja makro umożliwia zdjęcia już od 1 cm. W połączeniu z funkcją Inteligent Zoom otrzymujemy maksymalnie 162-krotne powiększenie obrazu (4225 mm dla formatu 35mm). Tak uniwersalny zakres ogniskowych pozwala na fotografowanie zarówno wnętrz, architektury czy krajobrazów jak i znajduje zastosowanie w fotografii przyrodniczej.

System stabilizacji matrycy pozwala na uzyskanie ostrych i nieporuszonych zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych czy podczas użycia maksymalnej ogniskowej (3 stopnie EV). Zastosowanie nowego akumulatora spowodowało zwiększenie jego wydajności o ok. 50. względem poprzedniego modelu (w X70). Po pełnym procesie ładowania możemy z powodzeniem wykonać ok. 255 zdjęć.

Obraz
© (fot. Pentax)

X9. wyposażony został w elektroniczny wizjer (200 000 punktów), przydatny podczas fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych lub gdy użytkownik podczas zdjęcia potrzebuje ustabilizować aparat. Regulacja dioptrii umożliwia dopasowanie wizjera do własnych preferencji.

Aparat rejestruje klipy filmowe w maksymalnej rozdzielczości 128. x 720 pikseli (30 kl./sek). Dodatkowo nagrywanie filmu wspierane jest systemem stabilizacji elektronicznej. Złącze micro HDMI, umożliwia bezpośredni podgląd filmu w TV w jakości HD.

X9. oferuje cztery tryby ekspozycji: Programowa AE, w której aparat sam dobiera optymalną kombinację migawka-przysłona, preselekcja przysłony Av, preselekcja migawki Tv oraz pełny tryb ręczny M.

Za pomocą dobrej jakości obiektywu Pentax obraz przenoszony jest na 1/2.33-calową matrycę CCD i rejestrowany z maksymalną rozdzielczością 1. megapikseli. Tak duża rozdzielczość umożliwia nam swobodne kadrowanie zdjęć oraz otrzymywanie wysokiej jakości obrazów. Do wyboru mamy zdjęcia w trybach: Jasne, Naturalne oraz Czarno-białe.

Po wybraniu trybu Auto Pict, aparat automatycznie w zależności od zastanej sytuacji dobiera programy: Portret, Krajobraz, Scena nocna, Portret nocny, Kwiaty lub Sport. Dodatkowo aparat X90 wykrywa tryb Makro. Aparat posiada także, znane z poprzednich modeli, funkcje rozpoznawania twarzy i wykrywanie mrugania, a także cyfrowej redukcji drgań.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)