Nowa usługa - SMS ostrzeże przed korkami

Nowa usługa - SMS ostrzeże przed korkami

Nowa usługa - SMS ostrzeże przed korkami
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.11.2013 09:36, aktualizacja: 28.11.2013 13:56

Nowa usługa, zaprojektowana i uruchomiona w Kenii, przysyła kierowcom bieżące informacje o utrudnieniach na drodze i proponuje alternatywne trasy

Projekt został opracowany przez firmę IBM Research Africa z siedzibą w Nairobi, stolicy Kenii. Jest to pierwszy ośrodek badawczy należący do IBM działający na obszarze Afryki. System nazwany Twende Twende („Jedźmy, jedźmy”. w suahili) dostarcza zmotoryzowanym bieżących informacji na temat ruchu drogowego.

Najważniejszym problemem, który musieli pokonać twórcy Twende Twende, było znalezienie wiarygodnego źródła informacji o poruszających się na drogach pojazdach. W krajach rozwiniętych problem byłby prostszy dzięki fotoradarom i monitoringowi miejskiemu. Nairobi posiada tylko 3. kamer monitorujących ruch drogowy i wszystkie należą do miejscowego operatora internetowego.

Analitycy z IBM posłużyli się danymi pochodzącymi z tych kamer do stworzenia matematycznych algorytmów prowadzenia pojazdów, które opisują styl jazdy mieszkańców stolicy Kenii. Ten algorytm stanowi podstawę Twende Twende. Żeby skorzystać z usługi, kierowca powinien wysłać darmową wiadomość tekstową z informacją o tym, gdzie jest i gdzie chce się dostać. W odpowiedzi otrzyma aktualne informacje o utrudnieniach na drodze i proponowaną trasę.

Europejczykom może się wydawać, że system ten jest zbędny w dobie nawigacji GPS. Jednak w Nairobi 8. proc. użytkowników telefonów nie korzysta z systemów GPS, więc wiadomości tekstowe to jedyne wyjście. Ale największą siłą Twende Twende, która może pomóc w rozwiązaniu problemu korków także w Europie, jest algorytm, który leży u podstaw programu. Pozwala on na przewidywanie powstania korków i zachowania kierowców, a im więcej użytkowników z niego skorzysta, tym będzie się stawał lepszy.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)