Nowa technologia wytwarzania matryc LCD

Nowa technologia wytwarzania matryc LCD

24.09.2009 13:32, aktual.: 24.09.2009 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korporacja Sharp opracowała technologię porządkowania cząsteczek pod wpływem światła nazwaną technologią UV2A dla paneli LCD, dzięki której można precyzyjnie sterować ustawieniem cząsteczek ciekłych kryształów w prostej strukturze panelu LCD

Firma Sharp wprowadzi tę wiodącą technologię, jako podstawowe rozwiązanie do produkcji paneli LCD nowego typu, z których będą wytwarzanie telewizory LCD nowej generacji.

Obraz
© Nowa fabryka Sharp (fot. Sharp)

Technologia ASV (ang. Advanced Super View)
do tej pory stosowana przez firmę Sharp pozwala na osiągnięcie obrazu o wysokiej rozdzielczości poprzez precyzyjną kontrolę ruchu cząsteczek ciekłych kryształów w złożonej strukturze panelu LCD. Jednak następna generacja telewizorów musi charakteryzować się przełomowymi parametrami w zakresie rozdzielczości obrazu i wydajności energetycznej. Do osiągnięcia tego celu nie wystarczy rozwój obecnych rozwiązań, lecz niezbędne są innowacje w samej technologii LCD.

Dlatego też firma Sharp wykorzystała specjalny materiał, który reaguje na promieniowanie ultrafioletowe (UV) i opracowała technologię UV2A, porządkującą pod wpływem światła cząsteczki w panelach LCD. Ta innowacyjna technologia, wynik połączenia opatentowanych przez firmę Sharp materiałów ze sprzętem i technologiami związanymi z promieniowaniem UV, pozwala na precyzyjną kontrolę ułożenia cząsteczek ciekłych kryształów zgodnie z kierunkiem promieniowania. Można ją nazwać „pikotechnologią”, ponieważ idzie o krok dalej niż nanotechnologia w sterowaniu kątem nachylenia cząsteczek ciekłych kryształów, których rozmiary sięgają jedynie dwóch nanometrów, z dokładnością mierzoną w pikometrach.

Obok eliminowania przesączania światła z podświetlenia, co skutkuje osiągnięciem ekstremalnie głębokiej czerni, technologia ta umożliwia osiągnięcie wyższych współczynników apertury w panelach LCD, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie światła z podświetlenia przy oszczędności energii i bez żadnych strat w bogactwie kolorów. Technologia UV2. pomoże również w polepszeniu parametrów wyświetlaczy 4Kx2K o wysokiej rozdzielczości i telewizorów 3D, które, jak się oczekuje, będą następną generacją odbiorników telewizyjnych.

Firma Sharp wprowadzi tą technologię do gamy paneli, które będą wytwarzane w nowej fabryce paneli LCD w Sakai i w wytwórni Kameyama II.

Główne cechy paneli LCD z zastosowaną technologią UV2A:

  1. Wysoki współczynnik kontrastu 5000:1 przy ekstremalnie głębokiej czerni (współczynnik kontrastu wyższy o 60% niż w tradycyjnych panelach)
  2. Wysoka wydajność optyczna dla oszczędności energii (współczynnik apertury o 20% wyższy niż w tradycyjnych panelach)
  3. Krótki czas reakcji odpowiedni dla telewizorów 3D następnej generacji (prędkość dwa razy wyższa niż w tradycyjnych panelach)
  4. Polepszona wydajność produkcji związana z prostszą strukturą paneli.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)