Nowa technologia wytwarzania matryc LCD

Nowa technologia wytwarzania matryc LCD

Nowa technologia wytwarzania matryc LCD
24.09.2009 13:32, aktualizacja: 24.09.2009 13:42

Korporacja Sharp opracowała technologię porządkowania cząsteczek pod wpływem światła nazwaną technologią UV2A dla paneli LCD, dzięki której można precyzyjnie sterować ustawieniem cząsteczek ciekłych kryształów w prostej strukturze panelu LCD

Firma Sharp wprowadzi tę wiodącą technologię, jako podstawowe rozwiązanie do produkcji paneli LCD nowego typu, z których będą wytwarzanie telewizory LCD nowej generacji.

Obraz
© Nowa fabryka Sharp (fot. Sharp)

Technologia ASV (ang. Advanced Super View)
do tej pory stosowana przez firmę Sharp pozwala na osiągnięcie obrazu o wysokiej rozdzielczości poprzez precyzyjną kontrolę ruchu cząsteczek ciekłych kryształów w złożonej strukturze panelu LCD. Jednak następna generacja telewizorów musi charakteryzować się przełomowymi parametrami w zakresie rozdzielczości obrazu i wydajności energetycznej. Do osiągnięcia tego celu nie wystarczy rozwój obecnych rozwiązań, lecz niezbędne są innowacje w samej technologii LCD.

Dlatego też firma Sharp wykorzystała specjalny materiał, który reaguje na promieniowanie ultrafioletowe (UV) i opracowała technologię UV2A, porządkującą pod wpływem światła cząsteczki w panelach LCD. Ta innowacyjna technologia, wynik połączenia opatentowanych przez firmę Sharp materiałów ze sprzętem i technologiami związanymi z promieniowaniem UV, pozwala na precyzyjną kontrolę ułożenia cząsteczek ciekłych kryształów zgodnie z kierunkiem promieniowania. Można ją nazwać „pikotechnologią”, ponieważ idzie o krok dalej niż nanotechnologia w sterowaniu kątem nachylenia cząsteczek ciekłych kryształów, których rozmiary sięgają jedynie dwóch nanometrów, z dokładnością mierzoną w pikometrach.

Obok eliminowania przesączania światła z podświetlenia, co skutkuje osiągnięciem ekstremalnie głębokiej czerni, technologia ta umożliwia osiągnięcie wyższych współczynników apertury w panelach LCD, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie światła z podświetlenia przy oszczędności energii i bez żadnych strat w bogactwie kolorów. Technologia UV2. pomoże również w polepszeniu parametrów wyświetlaczy 4Kx2K o wysokiej rozdzielczości i telewizorów 3D, które, jak się oczekuje, będą następną generacją odbiorników telewizyjnych.

Firma Sharp wprowadzi tą technologię do gamy paneli, które będą wytwarzane w nowej fabryce paneli LCD w Sakai i w wytwórni Kameyama II.

Główne cechy paneli LCD z zastosowaną technologią UV2A:

  1. Wysoki współczynnik kontrastu 5000:1 przy ekstremalnie głębokiej czerni (współczynnik kontrastu wyższy o 60% niż w tradycyjnych panelach)
  2. Wysoka wydajność optyczna dla oszczędności energii (współczynnik apertury o 20% wyższy niż w tradycyjnych panelach)
  3. Krótki czas reakcji odpowiedni dla telewizorów 3D następnej generacji (prędkość dwa razy wyższa niż w tradycyjnych panelach)
  4. Polepszona wydajność produkcji związana z prostszą strukturą paneli.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)