Nokia opowiada o AMOLED-ach

Nokia opowiada o AMOLED-ach

Nokia opowiada o AMOLED-ach
27.08.2010 12:17, aktualizacja: 27.08.2010 12:57

W związku ze zbliżającą się premierą telefonu Nokia N8 wyposażonego w ekran AMOLED, jej producent zamieścił na swoim blogu kilka ciekawych informacji na temat tej technologii.

Wraz ze wzrostem wielkości ekranów w telefonach, rośnie ich zapotrzebowanie na energię. Technologia AMOLED jest jedną z tych, które w znaczący sposób wpływają na ten aspekt użytkowania telefonów. Jakie zalety niesie ze sobą ta technologia i na czym ona polega - tłumaczy Nokia.

AMOLED to odmiana ekranu LED, który składa się z czterech warstw: warstwy katodowej, polimeru emisyjnego, polimeru przewodzącego oraz warstwy przewodzącej. Po dostarczeniu do takiej warstwy napięcia, warstwy polimeru zaczynają emitować światło.

W odróżnieniu do technologii LCD - nie jest tutaj wymagane dodatkowe podświetlenie, które jest najbardziej energochłonne w tradycyjnych wyświetlaczach.

Dodatkowo w ekranach typu AMOLED wykorzystywane jest podłoże plastikowe zamiast silikonowego w LCD. To sprawia, że wyświetlacze AMOLED są lżejsze i znacznie bardziej odporne na uszkodzenia niż ich starsi technologicznie konkurenci.

Jedną z dodatkowych właściwości wyświetlaczy AMOLED jest ich giętkość, która umożliwia tworzenie ekranów elastycznych, odpornych na wyginanie. Według Nokii, elastyczne ekrany trafią do telefonów komórkowych w ciągu najbliższych 5 do 10 lat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)