Nokia kończy z N-Gage

Nokia kończy z N‑Gage

Nokia kończy z N-Gage
Źródło zdjęć: © IDG.pl
02.11.2009 14:30

Nokia podjęła decyzję o zakończeniu produkcji oraz dystrybucji urządzeń przenośnych wykorzystujących platformę N-Gage i przeznaczonych dla graczy. Firma przeznaczy zaoszczędzone w ten sposób środki na promocję Ovi.

Nokia wprowadziła platformę N-Gage w 200. roku. Urządzenie początkowo było przenośną mini-konsolą do gier wyposażoną we własną platformę systemową. N-Gage pomimo intensywnej kampanii marketingowej nie zyskała sobie zbyt wielu fanów. Nokia po kilku latach umiarkowanych sukcesów z N-Gage postanowiła, że zamiast produkować oddzielny model urządzenia, przystosuje nowe telefony komórkowe tak, by obsługiwały platformę. Pierwsze modele dedykowanych N-Gage telefonów pojawiły się w 2008 roku. Niestety - jak widać znów bez wielkiego sukcesu.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Teraz Nokia podjęła drastyczną decyzję i poinformowała użytkowników N-Gage, że nie będzie już sprzedawać nowych gier przeznaczonych na tę platformę. Główna strona N-Gage.com, wokół której koncentruje się społeczność fanów platformy, zostanie zamknięta do końca 201. roku. Najciekawsze gry będą sprzedawane jedynie przez najbliższe 12 miesięcy.
Nokia chce skierować użytkowników N-Gage do sklepu z aplikacji Ovi. W oświadczeniu, opublikowanym wraz z komunikatem o zamknięciu linii N-Gage, czytamy:

"Mobilne gry komputerowe nieustannie ewoluują, a od ostatniego czasu zmierzają w kierunku rozrywki społecznej. Nasza firma zamierza udostępnić bardzo bogatą kolekcję tytułów należących do tego gatunku. Sklep Ovi da użytkownikom nie tylko możliwość ich kupowania, ale również ułatwi dostęp do innych treści rozrywkowych, które oferuje Nokia."

Użytkownicy N-Gage naturalnie są rozczarowani decyzją Nokii. "Wrost nie mogę uwierzyć, że tak wspaniała platforma, która ma gigantyczny potencjał, zostaje zamknięta tylko po to, by promować Ovi" - napisał na forum N-Gage użytkownik apurvguptal. "Ovi nigdy nie zastąpi N-Gage" - dodaje nce007.

Nokia już od kilku miesięcy sukcesywnie koncentruje swoją strategię wokół Ovi. Na stronie Ovi.com użytkownicy mogą znaleźć wiele serwisów i usług sieciowych Nokii, w tym m.in. możliwość wymiany zdjęć, pocztę e-mail, kalendarz czy nawigację. Od niedawna w Ovi.com znajduje się również sklep z aplikacjami takimi jak gry mobilne.

Z drugiej strony widać, że Nokia cały czas szuka oszczędności: firma w tym roku zamknęła oddział w Seattle odpowiedzialny za produkcję nowych serwisów online, wstrzymała inwestycję w projekt wymiany fotografii w ramach Ovi oraz zamknęła projekt Mosh, platformy społecznościowej. Teraz przyszedł czas również na N-Gage.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)