Niewidzialna myszka

Niewidzialna myszka08.07.2010 11:56
Niewidzialna myszka
Źródło zdjęć: © pranavmistry.com/projects/mouseless/

Standardowa myszka komputerowa to bardzo wysłużony projekt, obecny na świecie od wielu lat. Choć trwają prace nad innymi sposobami interakcji z komputerem, to jednak przyzwyczajeni jesteśmy do tego dwu-przyciskowego towarzysza klawiatury. W poszukiwaniu godnych następców komputerowego "gryzonia" powstała "niewidzialna myszka"

Mouseless to kolejny projekt naukowców z MIT. Urządzenie to pozwala na zachowanie przyzwyczajeń, dając ręce swobodę wykonywania ruchów. Składa się z dołączonego do komputera lasera i kamery podczerwieni. Promienie lasera oświetlają obszar stołu, na którym spoczywa dłoń. Następnie są one odbijane od powierzchni skóry, co rejestrowane jest i interpretowane przez kamerę. Ruchy dłoni powodują odpowiednie ruchy kursora, a poruszanie palcami - kliknięcia.

Urządzenie Mouseless można udoskonalić dodając wykrywanie dodatkowych gestów jak korzystanie z dwóch rąk, w celu zbliżania lub oddalania obrazów, rozpoznawanie składania ręki w pięść czy inne bardziej skomplikowane ruchy. Może to w przyszłości prowadzić do znacznego ułatwienia pracy z komputerem. Na stronie swego projektu, Pranav Mistry mówi, iż udało się zbudować prototyp, który kosztował ok. 20 dolarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)