Nie daj się podsłuchiwać przez komórkę

Nie daj się podsłuchiwać przez komórkę

Nie daj się podsłuchiwać przez komórkę
Źródło zdjęć: © IDG
12.11.2008 11:57, aktualizacja: 12.11.2008 14:54

Niewiele osób ma świadomość tego jak łatwo można podsłuchać rozmowę telefoniczną.
Szczególnie duże straty może ponieść firma lub instytucja, gdy rozmowy telefoniczne
o strategicznych działaniach czy poufne informacje zostaną podsłuchane.

*Jak działa podsłuch? *
Treść rozmowy telefonicznej może zostać podsłuchana przy wykorzystaniu urządzeń do przechwytywania sygnału GSM, bez konieczności montowania w telefonie dodatkowych urządzeń. Użytkownik mobilny komunikuje się z systemem GSM za pośrednictwem stacji bazowych. Przy nawiązywaniu połączenia z siecią GSM telefon jest autoryzowany w najbliższej stacji za pomocą odpowiednich technik. Jest to względnie bezpieczne. Jeżeli jednak urządzenie do przechwytywania sygnału GSM (GSM Interceptor) znajdzie się w pobliżu osoby dzwoniącej, może nastąpić połączenie właśnie z tym urządzeniem symulującym stację bazową. GSM Interceptor dopuści do połączenia z dowolnym telefonem komórkowym, który chce podsłuchać. Następnie sygnał zostanie przekazany do właściwej stacji bazowej. Co istotne, jednocześnie można podsłuchiwać setki rozmów nawet w dużej odległości od urządzenia GSM Interceptor.

Obraz
© (fot. IDG)

Jak uniknąć podsłuchów?
Najprostszą metodą zabezpieczenia jest szyfrowanie rozmów telefonicznych oraz sms-ów. Jednym z ciekawych programów, służących do szyfrowania komórkowych rozmów telefonicznych jest oprogramowanie Safe-com, które od niedawna dostępne jest w Polsce. Znajdziemu tutaj aplikacje do zabezpieczania rozmów, jak również SMS-ów. Dostępne jest także rozwiązanie korporacyjne do szyfrowania rozmów nG SecureServer, które umożliwia bezpieczne rozmowy z wykorzystaniem wielu telefonów komórkowych w firmach czy instytucjach. Produkty firmy Safe-Com dostępne są w wersjach dla systemów Symbian OS, Windows Mobile i Pocket PC.

Technologia zastosowana w aplikacjach nG SecurePhone+ i nG SecureServer korzysta wyłącznie z uznanych protokołów szyfrujących (Diffie-Hellman i 256-bitowy AES). Oprócz wysokiej jakości zabezpieczeń, oprogramowanie jest są bardzo proste w obsłudze oraz gwarantują wysoką jakość dźwięku, wyższą niż w przypadku normalnych połączeń GSM.
Aplikacja gwarantuje również bezpieczeństwo danych w telefonie. W przypadku kradzieży urządzenia poufne dane kontaktowe nie zostaną ujawnione, ponieważ lista dostępna w telefonie zawiera wyłącznie pseudonimy.

Kanał danych wykorzystywany przez oprogramowanie dostępny jest we wszystkich sieciach telefonii komórkowej, dlatego aplikacje te mogą być stosowane przez użytkowników wszystkich sieci np. ERA, ORANGE, PLUS, PLAY.
Rozmowy szyfrowane można przeprowadzać również z wykorzystaniem komputera. Umożliwia to aplikacja Voice-over-IP (dla systemów Windows XP/ Vista), która szyfruje rozmowy pomiędzy urządzeniem przenośnym a komputerem.
Dodatkowo technologia Mobile Voice-over-IP (mVoIP) pozwala na wykonywanie niedrogich połączeń za pośrednictwem kanału danych nawet w roamingu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)