Naukowcy: smartfony też można łączyć w sieci

Naukowcy: smartfony też można łączyć w sieci

Naukowcy: smartfony też można łączyć w sieci
05.09.2012 13:52, aktualizacja: 05.09.2012 14:57

Uczeni niemieccy proponują tworzenie sieci ze smartfonów. Ich zdaniem są to już przenośne komputery ze stałym dostępem do sieci i można z nich tworzyć klastry obliczeniowe pomagające np. w obliczeniach naukowych czy tworzeniu usług jak modelowanie pogody - poinformował New Scientist.

Zespół naukowców z Technische Universitat Braunschweig pod kierownictwem prof. Felixa Bueschinga, opracował projekt sieci smartfonów –. klastra działającego podobnie jak klaster komputerowych. Klastrowanie komputerów jest od dawna używane do obsługi wielkich baz danych czy obróbki tzw. danych masywnych. Zostało zastosowane na wielką skalę w projekcie SETI@home, gdzie dziesiątki tysięcy komputerów zwykłych internautów obrabiały poszczególne paczki danych pochodzące z nasłuchu radioteleskopowego Kosmosu. Jest też stosowane w badaniach naukowych czy w korporacjach prowadzących obróbkę wielkich zasobów danych tzw. data mining.

Niemieccy naukowcy, twierdząc iż obecne smartfony są po prostu niewielkimi komputerami o sporych mocach obliczeniowych, z bezprzewodowym dostępem do sieci, opracowali model tworzenia z nich klastrów. Klastry takie mogłyby wykonywać nawet skomplikowane obliczenia –. od modelowania pogody do rozłamywania sieci Wi-Fi. Ograniczeniem w tym przypadku jest jedynie niewielki czas pracy smartfonów na zasilaniu bateryjnym.

Zespół Bueschinga stworzył klaster z 6 smartfonów działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android, Każdy z nich był w stanie przeprowadzić 5,8 mln obliczeń zmiennoprzecinkowych na sekundę, miał więc moc 5,6 megaflops. Po zestawieniu klastra, połączonego poprzez sieć Wi-Fi, miał on już moc obliczeniową 26,2 megaflopsy, zaś po polaczeniu smartfonów poprzez USB moc obliczeniowa całego zespołu urządzeń wzrosła do 2. megaflopsów.

Jest to około tysięcznej mocy obliczeniowej najnowszych komputerów typu desktop, wyposażonych w procesory wielordzeniowe, ale niemieccy naukowcy zastosowali eksperymencie używane, nie najnowsze już, smartfony. Obecne smartfony z najwyższej półki posiadają procesory wielordzeniowe, dużą ilość pamięci operacyjnej i moc obliczeniowa 10. megaflopsów, co sugeruje, że klastry takich smart fonów mogłyby już być użyteczne np. w obliczeniach naukowych.

Badacze z Niemiec wyobrażają sobie usługę polegającą np. na połączeniu w klaster poprzez W-Fi wszystkich smart fonów znajdujących się w pociągu. Smartfony te ściągnęłyby dane dotyczące pogody miejscu, stanowiącym cel podróży i przekazałyby dokładną obecną i kilkudniową prognozę, dokonując modelowania poprzez obliczenia stworzonym przez siebie klastrze.

Jak powiedział prof. Buesching gazecie New Scientist, coraz więcej smartfonów będzie można w najbliższym czasie łączyć w klastry, ponieważ sprzedaż tych urządzeń jest większa niż sprzedaż komputerów PC –. zarówno przenośnych jak i stacjonarnych. Zachętą do klastrowania smart fonów mogłyby by atrakcyjne usługi dostępne dzięki takim połączeniom bądź częściowe choćby subsydiowanie klastrowania np. w postaci odliczeń z rachunków operatorów komórkowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)