Napster sprzedaje MP3

Napster sprzedaje MP3

Napster sprzedaje MP3
Źródło zdjęć: © WP.PL
20.05.2008 16:00, aktualizacja: 20.05.2008 16:28

Napster, legendarna już w świecie cyfrowej muzyki marka, udostępnił swój katalog w formacie MP3 - oznacza to, że klienci tego muzycznego e-sklepu będą mogli zaopatrywać się w muzykę pozbawioną ograniczeń DRM.

Tym samym Napster stał się największym internetowym repozytorium płatnej muzyki niezabezpieczonej systemem DRM - katalog sklepu liczy bowiem 6 mln. plików. Obecnie jedynie Amazon.com oferuje nagrania wszystkich czołowych wytwórni w formacie MP3 ( katalog tego sklepu liczy 5 mln. plików ). iTunes Music Store, niekwestionowany lider w branży e-sklepów, także udostępnia muzykę bez DRM, ale w tym wypadku pochodzi ona tylko od jednego dostawcy, EMI, i w dodatku jest droższa niż standardowe pozycje katalogowe ( ale za to w lepszej jakości ).

Pozbawienie plików ograniczeń DRM ułatwi użytkownikom korzystanie z legalnie nabytych zasobów cyfrowych. Pliki pobrane przed 20 maja oraz dostępne w ramach subskrypcji nadal będą wyposażone w systemy cyfrowego zarządzania prawami autorskimi. Pojedyncze MP3 w Napsterze mają kosztować 99 centów, zaś pobranie całego albumu - co najmniej 9,95 USD. Początkowo nagrania w tym formacie będą mogli nabywać jedynie Amerykanie.

Największe wytwórnie fonograficzne przez wiele lat nie godziły się na licencjonowanie muzyki w formacie MP3. Rosnąca konkurencja ze strony internetowych sklepów oraz wzrost popularności przenośnych odtwarzaczy muzycznych w połączeniu ze spadkiem sprzedaży płyt CD wymusiły jednak na branży złagodzenie stanowiska.

Sklep muzyczny Napster powstał na fundamentach pionierskiego serwisu bezpośredniej wymiany plików przez Internet, który u szczytu popularności zgromadził ok. 70 mln. użytkowników z całego świata. Po serii pozwów ze strony przemysłu muzycznego pierwotne wcielenia Napstera zniknęło z Sieci w 2001 roku - w 2002 r. prawa do nazwy kupiła za 5 mln. dolarów firma Roxio i przekształciła w sklep sprzedający cyfrową muzykę zarejestrowanym w serwisie użytkownikom. Pod koniec marca br. z usług sklepu korzystało ponad 760 tys. subskrybentów.

Strona serwisu Napster - http://www.napster.com

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)