Nao - emocjonalny robot

Nao - emocjonalny robot
Źródło zdjęć: © Aldebaran Robotics

11.08.2010 16:07, aktual.: 11.08.2010 16:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nao jest robotem powstałym w 2007 roku dzięki firmie Aldebaran Robotics. Początkowo brał on udział w projekcie RoboCup, czyli mistrzostwach świata robotów, w piłce nożnej. Obecnie w przeciwieństwie do poprzedników, potrafi wyrażać emocje za pomocą mowy i gestów

Zespół pod przewodnictwem Dr. Lola Canamero z Uniwersytetu Hertfordshire, uczy robota ludzkich zachowań i emocji. Robot waży zaledwie 4,3 kg ma 5. cm wysokości i działa pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Wyposażono go między innymi w dwie kamery, łączność Wi-Fi, Ethernet, oraz baterię pozwalająca na 90 minut pracy.

Obraz
© (fot. Aldebaran Robotics)

Oprogramowanie robota zostało tak opracowane, aby w sposób podobny jak małe dzieci, uczył się reagować na ludzi i otoczenie. Robot przywiązuje się do opiekującej się nim osoby. Na chwilę obecną Nao potrafi wyrazić swój gniew, strach, smutek, radość, podniecenie i dumę. W przypadku, gdy robot nie będzie mógł sobie sam poradzić, a opiekun nie pomoże mu, Nao jest w stanie wyrazić rozpacz.

Emocjonalny Nao został stworzony jako element międzynarodowego projektu FEELIX GROWING, w ramach którego roboty uczą się interakcji z ludźmi. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską, w ramach 6. Programu Ramowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)