Najwyższy budynek świata - Kingdom Tower

Najwyższy budynek świata - Kingdom Tower

Najwyższy budynek świata - Kingdom Tower
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.04.2014 13:23, aktualizacja: 30.04.2014 15:09

Wyścig o miano najwyższego na świecie budynku nie ustaje. Co chwile przekraczane są kolejne granice ludzkich możliwości i technologii, a budynki pną się coraz bardziej w górę. Dzisiaj miano najwyższego budynku na świecie należy do położonego w Dubaju wieżowca Burj Khalifa, który mierzy 829 metrów. Budynek ten już niedługo straci palmę pierwszeństwa - powstaje bowiem Kingdom Tower.

Kingdom Tower (nazywany po arabsku Burj al Mamlakah) powstaje w mieście Jeddach w Arabii Saudyjskiej. Ma on być częścią większego kompleksu Kingdom City zlokalizowanego wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego. Pierwotnie budynek miał mierzyć aż 1,6 km wysokości (odpowiednik jednej mili), jednakże plany zostały zmienione z powodu geologicznej budowy podłoża. Mimo tego, jeśli budowa zostanie ukończona zgodnie z planami, to Kingdom Tower zyska miano najwyższego budynku na świecie, osiągając rekordową wysokość przynajmniej 100. metrów. Inwestor utajnił dokładną, planowaną wysokość, dokładnie tak samo, jak było to w przypadku Burj Khalifa. Koszt budowy wieżowca ma wynieść 1,23 mld dolarów.

Plany konstrukcyjne zakładają, że wieżowiec będzie miał między 16. a 200 pięter i łączną powierzchnię użytkową około 319 000 metrów kwadratowych. Do jego obsługi zamontowanych ma być 59 szybkich wind, z czego 5 ma być windami z dwoma pokładami. W wieżowcu znajdziemy także najwyżej położony taras widokowy na świecie, do którego dojeżdżać będą bezpośrednie, ekspresowe windy – zakładana prędkość to 35 km/h. Projekt przewiduje także powstanie podniebnego tarasu na wysokości około 600 metrów. Pierwotnie miał on być lądowiskiem dla helikopterów, jednak zmieniono plany.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Wieżowiec został zaprojektowany przez architekta Adriana Smith’a z Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (AS + GG). Jest to ten sam architekt, który zaprojektował wieżowiec Burj Khalifa. Budowa wieży miała trwać 6. miesiące, jednak z różnych przyczyn (w tym kryzysu finansowego) była kilkukrotnie przerywana. Obecnie planowany termin oddania Kingdom Tower do użytku to 2019 rok. W wieżowcu będą znajdować się biura, sklepy, centra handlowe oraz luksusowe apartamenty.

JB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (178)