Najszybszy rower świata

Najszybszy rower świata
Źródło zdjęć: © University of Liverpool

30.04.2014 13:42, aktual.: 30.04.2014 15:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Arion 1 to futurystycznie wyglądająca konstrukcja, która może przypominać wiele rzeczy, ale z pewnością nie rower. Tymczasem jest to skonstruowany przez studentów dwukołowiec, który ma pobić rekord prędkości wynoszący obecnie 133 km/h.

Zespół Velocipede (ULV) Team z uniwersytetu w Liverpoolu podjął wyzwanie stworzenia najszybszego roweru świata. Ich projekt ochrzczony mianem Arion1 ma rozwijać prędkość ponad 14. km/h. To o ponad 10 km/h więcej niż wynosi obecny rekord świata, należący do holenderskiego roweru XeloX3. Na poniższych GIF-ach możecie zobaczyć VeloX3 jadący z prędkością 133 km/h w normalnym oraz zwolnionym tempie:

Obraz
Obraz

Powstający dopiero Arion 1 będzie miał kształt odwróconej kropli, co ma zapewnić wyjątkowo dobre parametry aerodynamiczne konstrukcji. Zaplanowany kształt ma być 40-krotnie bardziej opływowy od kształtu samochodu Bugatti Veyron. Zamknięty wewnątrz pojazdu rowerzysta będzie się znajdował w pozycji leżącej, jak najbliżej podłoża. Co więcej, nie będzie on bezpośrednio widział drogi przed sobą. W tym celu będzie się posługiwał systemem kamer, które mają przekazywać obraz z zewnątrz.

Obraz
© (fot. University of Liverpool)

Bicie rekordu zaplanowano na maj 201. roku podczas corocznych zawodów w Battle Mountain w amerykańskim stanie Nevada, gdzie inżynierowie z całego świata prezentują swoje futurystyczne, superszybkie rowery. Gdy już docenicie zaawansowanie brytyjskiej konstrukcji, na koniec pomyślcie o rowerzyście. W celu pobicia rekordu będzie on musiał wyprodukować około 700 watów energii. Dla porównania, przeciętny, wysportowany rowerzysta jest w stanie generować od 100 do 200 watów podczas stabilnej jazdy oraz do 500 watów przy kilkuminutowym, zwiększonym wysiłku.

A tak wygląda obecny mistrz rowerowej prędkości Velo X3 w akcji:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)