Najszybszy komputer świata z SUSE Linux Enterprise

Najszybszy komputer świata z SUSE Linux Enterprise

Najszybszy komputer świata z SUSE Linux Enterprise
Źródło zdjęć: © IDG.pl
30.11.2009 16:52

Novell poinformował, że superkomputer Cray Jaguar XT5 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Novell SUSE Linux Enterprise. Ta skomplikowana maszyna zajmuje pierwsze miejsce na zaktualizowanej ostatnio liście najwydajniejszych maszyn świata Top 500. Warto dodać, że SUSE Linux Enterprise w różnych odmianach (takich jak UNICOS/lc i CNL) jest najpopularniejszą dystrybucja Linuksa wykorzystywaną na znajdujących się na liście superkomputerach

Ze wszystkich 50. sklasyfikowanych maszyn ponad 90 procent pracuje pod kontrolą różnych odmian Linuksa. W ponad 60 przypadkach jest to SUSE Linux Enterprise, wyprzedzając czterokrotnie firmę Red Hat, której dystrybucja wykorzystywana jest przez 17 superkomputerów z listy Top 500.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Superkomputer Jaguar XT5 został zainstalowany w należącym do Departamentu Energii Narodowym Laboratorium Oak Ridge i jest używany do obliczeń i symulacji w takich dziedzinach jak chemia, astrofizyka, fizyka cząstek, inżynieria materiałowa i ochrona środowiska. Przy teoretycznej szczytowej wydajności 2,3 petaflopsa Jaguar zdeklasował konkurencję - zajmujący drugie miejsce IBM Roadrunner osiąga "zaledwie" 1,3 petaflopsa.

Węzły serwisowe Jaguara wykorzystują lekko zmodyfikowaną wersję SUSE Linux Enterprise Server 10, a obliczeniowe - dostosowaną przez firmę Cray odmianę SUSE Linux Enterprise zwaną CNL (Compute Node Linux). Swą popularność wśród twórców superkomputerów SUSE Linux Enterprise zawdzięcza istotnemu wkładowi programistów SUSE w dostrajanie wydajności jądra systemu, a także temu, że jako pierwszy Linux na rynku został przystosowany do obsługi systemów 64-bitowych, w tym komputerów klasy mainframe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (125)