Najszybszy helikopter świata

Najszybszy helikopter świata

04.08.2010 16:32, aktual.: 05.08.2010 12:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Sikorsky Aircraft Corp. stworzyła niedawno helikopter X2, który dzięki zmodernizowanej konstrukcji ustanowił nowy rekord prędkości dla tego typu maszyn. Osiągnął prędkość 416 km/h, przekraczając tym samym dotychczasowy rekord o 16 km/h, a w przyszłości ma uzyskać nawet 463 km/h

Klasyczna konstrukcja helikoptera wykorzystuje dwa wirniki, znajdujące się na górze i na ogonie maszyny. Dzięki temu, można nim sprawnie sterować. Koncepcja X2 to odejście od tego projektu. Na górę maszyny trafił podwójny wirnik, którego współosiowe płaty wykonują obrót w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu, maszyna nie kreci się i zachowuje typowe dla helikoptera zdolności lotu pionowego i zawisu.

Obraz
© Helikopter X2 firmy Sikorsky Aircraft Corp (fot. Sikorsky Aircraft Corp)

Na ogonie X2 znajduje się drugi wirnik, ustawiony prostopadle do kierunku lotu. Daje to znacznie lepsze przyspieszenie, niż klasyczna konstrukcja. Helikopter pchany jest w kierunku lotu, zwiększając w ten sposób szybkość poziomą.

Przeprowadzone testy pokazały, że wydajność X2 stoi na wysokim poziomie. Sterowanie okazało się łatwiejsze, niż w przypadku klasycznego helikoptera, a poziom wibracji podczas lotu mieścił się w dopuszczalnych granicach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)