Najszybsze superkomputery świata

Najszybsze superkomputery świata
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

11.05.2012 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Są tak szybkie, że nawet nie potraficie sobie tego wyobrazić. A my naprawdę wierzymy w to, że jesteście sobie w stanie wyobrazić bardzo wiele.

5. Tsubame 2.0
Maszyna zbudowana przez Tokijski Instytut Technologiczny, w którym się znajduje, we współpracy z firmami NEC i HP. To przedstawiciel drugiej generacji Tsubame stworzony w oparciu o doświadczenia zdobyte przy tworzeniu Tsubame 1. od którego jest zresztą 30-krotnie szybszy. Nie tylko służy do badań prowadzonych w TIT, ale także można go wynajmować do celów komercyjnych. Zbudowany jest z 2816 trzygigahercowych procesorów Intel Xeon 5600 i 4,224 procesorów graficznych Nvidia Tesla M2050.

4. Nebulae
Chińczycy również, o czym będzie też dalej, wpadli na to, by przyspieszać i tak superszybkie już maszyny procesorami gaficznymi. Dlatego Nebulae, które stoi w Shenzen, zbudowane jest z procesorów Intel Xeon X565. oraz procesorów graficznych Nvidia Tesla C2050. Wykonuje 1,271 biliarda operacji na sekundę.

3. Cray Jaguar
Jaguara postawiono w 200. roku w Oak Ridge w Tennessee, żeby służył Amerykańskiemu Departamentowi Energetyki. Oparty na 224 256 procesorach AMD Opteron i na specjalnej wersji Linuksa – Cray Linux Environment – Jaguar wykonuje 1,75 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę i wykorzystywany jest do badań nad alternatywnymi źródłami energii oraz zmianami klimatycznymi na świecie. Mogą z niego korzystać również inne jednostki badawcze. Jednak na trzecim miejscu listy superkomputerów znajduje się przejściowo. Właśnie trwa szeroko zakrojona operacja dołożenia mu kilkuset kolejnych dwunastordzeniowych układów Opteronów oraz 18 000 procesorów graficznych Nvidia GeForce 600 Kepler. Rozbudowa ma kosztować 97 milionów dolarów i zmienić Jaguara w superkomputer o nazwie Titan zdolny do 20 biliardów operacji na sekundę. Czyli, co za tym idzie, najszybszy na świecie.

2. Tianhe-1A
Przed rozbudową Fujitsu K (o czym więcej za chwilę) zdecydowanie najszybszy komputer na Ziemi. Tianhe-1. znajduje się w chińskim Tiencinie, wykonuje 2,566 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę i składa się z połączonych 14,336 procesorów. Powinno być ich więcej jak na tę moc obliczeniową, ale Chińczycy sprytnie wykorzystali również kilka tysięcy układów graficznych Nvidii, by zyskać na szybkości, a zaoszczędzić na miejscu. Umieszczona w Narodowym Centrum Superkomputerowym maszyna używana jest do badań nad lekami, rakiem, projektowania samochodów, studiów nad formowaniem się galaktyk oraz przewidywaniem huraganów i tsunami.

1. Fujitsu K
Prawdziwy japoński potwór, bardziej przerażający niż Godzilla. Nazwa ”K”. pochodzi o japońskiego słowa ”Kei” oznaczającego 10 biliardów. Dlaczego? Dlatego, że K wykonuje 10,51 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, bijąc kilkukrotnie na głowę wszystkich rywali. Jest to możliwe dzięki 88 tysiącom ośmiordzeniowych procesorów SPARC64 VIIIfx. Dla porównania Intel Core i7 wykonuje 109 miliardów operacji na sekundę. Co znaczy, że K jest 96 000 razy szybszy od najszybszych PC. Nie wiadomo ile dokładnie prądu pochłania ta niesamowita maszyna, ale jeszcze kiedy była ona 10-krotnie wolniejsza (bo rozbudowywano ją stopniowo), roczny rachunek za prąd jaki płacił przechowujący ją instytut RIKEN wynosił 9,89 miliona dolarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)