Najszybsze na świecie

Najszybsze na świecie

Najszybsze na świecie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
21.06.2012 15:09, aktualizacja: 29.12.2016 08:17

Kochamy prędkość i adrenalinę. Uwielbiamy oglądać sportowców bijących nowe rekordy i przekraczających ustanowione granice. Wybraliśmy to, co najszybsze na świecie. Człowieka, zwierzę i maszyny, które są poza wszelka konkurencją.

1 / 7

Najszybszy człowiek

Obraz
© Flickr / CC / thor_matt83

Usain Bolt
Prędkość max.: 44,72 km/h

Usain Bolt to bez wątpienia fenomen. Jamajski sprinter ma 26 lat, mierzy aż 195 cm wzrostu i waży 95 kg. Na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zdobył aż trzy złote medale. W biegach na 100 i 200 metrów nie ma sobie równych. W 2009 roku ustanowił nowe rekordy świata na tych dystansach - odpowiednio 9,58 s i 19,19 s. Z pewnością nie jeden z was miałby problem, aby zejść poniżej 9 sekund w biegu na 60 m. Jak będzie w tym roku w Londynie? Liczymy na kolejne rekordy.

SW/JG/SW

2 / 7

Najszybsze zwierzę

Obraz
© Flickr / CC / David W. Siu

Gepard
Prędkość max.: 120 km/h

Ten drapieżnik nie atakuje z zaskoczenia. W pełni polega na swoim wzroku i szybkości. Na krótkich dystansach może biegać z prędkością sięgającą nawet 120 km/h. Co ciekawe, to jedyny wielki kot, który nie potrafi zaryczeć. Jeśli usłyszycie ćwierkanie, szczekanie, syczenie, mruczenie, miauczenie lub rechotanie, może to oznaczać, że właśnie wpadliście w poważne tarapaty. Nawet Usain Bolt nie dałby rady przed nim uciec. Niestety, na początku lat 90. populacja Geparda na całym świecie liczyła zaledwie 100 tys. Gatunek jest zagrożony wyginięciem.

3 / 7

Najszybsza winda

Obraz
© zdjęcie producenta

Hyundai Test Tower
Prędkość max.: 64,8 km/h

Kto mieszka w bloku i na co dzień podróżuje widną, z pewnością nie zaliczy tych przejażdżek do ekstremalnych przeżyć. Winda w kopalni w Wieliczce zapewnia więcej atrakcji, jednak to nic, w porównaniu z najszybszą windą świata. Wydawało ci się, że to ta zainstalowana w drapaczu chmur Taipei 101 lub Burdż Chalifa? Trzeba przyznać, iż są one bardzo szybkie, jednak Hyundai przygotowuje jeszcze szybszą. W Korei Południowej zbudowano wysoką na ponad 200 m wieżę z testową windą, która pomyka między piętrami z prędkością niespełna 65 km/h - ostra jazda.

4 / 7

Najszybszy myśliwiec

Obraz
© Wikimedia / CC / Rob Shenk / Jovianeye

Lockheed Martin F-22 Raptor
Prędkość max.: 2410 km/h

F-22 Raptor to amerykański myśliwiec wykonany w technologii stealth. Jest naszpikowany nowinkami technicznymi i posiada uzbrojenie pozwalające na prowadzenie wojny elektronicznej i nasłuchu elektronicznego oraz zwalczania celów naziemnych. To najszybszy myśliwiec na świecie – lata z prędkością 2410 km/h.

5 / 7

Najszybszy helikopter

Obraz
© zdjęcie producenta

Sikorsky Aircraft X2
Prędkość max.: 460 km/h

Sikorsky X2 to testowa maszyna amerykańskiej firmy Sikorsky Aircraft, służąca badaniu technologii, które mają zostać użyte w nowym, lekkim śmigłowcu rozpoznawczym Sikorsky S-97 Raider. Kompozytowo-metalowa konstrukcja jest napędzana silnikiem turbowałowym o mocy 1822 KM. W 2010 roku eksperymentalna maszyna osiągnęła prędkość 460 km/h. Jest to nieoficjalny rekord świata maksymalnej prędkości jaką uzyskał śmigłowiec w locie poziomym. Przewiduje się, iż po zamontowaniu owiewek osłaniających wały wirnika, prędkość ta może wynosić nawet 490 km/h. Nadal uważasz, że auto sportowe to szczyt szpanu?

6 / 7

Najszybsza łódź

Obraz
© zdjęcie producenta

Hydroptere
Prędkość max.: 95,11 km/h

W 2009 roku ta łódź żaglowa typu trimaran ustanowiła nowy rekord prędkości na głębokiej wodzie na dystansie 500 m. Konstrukcja została wyposażona w skrzydła hydrofil, dzięki którym olbrzymi kadłub unosi się na wodzie. Pozwoliło to w znacznym stopniu ograniczyć opory hydrodynamiczne i osiągnąć prędkość 51,36 węzłów, czyli prawie 100 km/h.

7 / 7

Najszybszy samochód

Obraz
© zdjęcie producenta

Bloodhound SSC
Prędkość max.: 1609 km/h

Samochód o napędzie odrzutowym? Proszę bardzo – taki jest Bloodhound SSC, który wygląda jak rakieta i mknie z prędkością 1609 km/h, którą osiąga w zaledwie 42 sekundy. Tyle wystarczyło, aby zdobyć miano najszybszego samochodu świata. Jeśli to nie robi na was wrażenia, co powiecie na 100 000 koni mechanicznych?

SW/JG/SW

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (220)