Najpopularniejsze szkodliwe programy maja 2010

Najpopularniejsze szkodliwe programy maja 2010

Najpopularniejsze szkodliwe programy maja 2010
Źródło zdjęć: © Kaspersky
18.06.2010 12:08, aktualizacja: 18.06.2010 12:21

Kaspersky Lab Polska, prezentuje kwietniowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Analiza dokonana została przez Macieja Ziarka, analityka z Kaspersky Lab Polska, w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).

Kaspersky Security Network (KSN) to innowacyjna technologia gromadzenia danych o zagrożeniach zaimplementowana w produktach firmy Kaspersky Lab przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych.

Raport podzielony jest na dwie części. W pierwszej znajduje się Top 1. najczęściej infekowanych w kwietniu miast oraz aktywność szkodników w konkretnych województwach. Druga część raportu to Top 20 szkodliwego oprogramowania występującego na komputerach polskich użytkowników. W badaniu zawarto także różnice w stosunku do zestawienia marcowego.

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Powyższy wykres przedstawia dziesięć miast, w których odnotowano najwięcej zarażeń złośliwym oprogramowaniem. Razem dają one prawie 65. infekcji w skali kraju, a więc blisko 5% więcej niż w kwietniu. Tabela poniżej uwzględnia także zmiany jakie zaszły w Top 10 w ciągu ostatniego miesiąca.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Po raz pierwszy zdarza się, że aż cztery miasta z czołówki rankingu Top 10 nie zmieniają swoich pozycji w kolejnym miesiącu. Warszawa, Poznań, Łódź i Wrocław, bo o tych miastach mowa, od kwietnia nie tylko zachowały podobne lokaty, ale także liczba infekcji utrzymała się tam prawie na niezmienionym poziomie. Warszawa wciąż notuje o połowę niższą liczbę zarażeń, w porównaniu do grudnia czy stycznia. W rankingu ponownie pojawiły się Bydgoszcz i Kraków. Największy i niechlubny awans zaliczył Lublin, o cztery pozycje w górę. Poniższa mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor (legenda) odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcji kraju.

- poniżej 1,5% - kolor zielony
- między 1,51% a 5% - kolor żółty
- między 5,01% a 9% - kolor pomarańczowy
- między 9,01% a 20% - kolor czerwony
- powyżej 20. - kolor bordowy

Obraz
© Poziom infekcji w poszczególnych województwach, maj 201. (fot. Kaspersky Lab)

Podobnie jak w kwietniu, w maju również żadne województwo nie zeszło poniżej 1,5. infekcji. Z tego powodu ponownie na mapie nie doświadczymy koloru zielonego. Ze względu na niską liczbę infekcji w Warszawie, zabrakło także koloru bordowego, reprezentującego największą ilość szkodników w danym regionie. Do tej pory jedynie mazowieckie było w stanie wygenerować ponad 20% infekcji, niezbędnych do oznaczenia mapy tym kolorem.

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

Druga część raportu dotyczy Top 2. szkodliwego oprogramowania, jakie najczęściej atakowało polskich użytkowników.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

W majowym Top 2. szkodliwego oprogramowania znalazło się bardzo dużo nowości. Jedynie dwa szkodniki były obecne w poprzednim zestawieniu. Na liście widoczne są także cztery powroty, a więc programy, które występowały w Top 20 wcześniej, lecz były nieobecne przez minimum miesiąc. Trojan-Proxy.Win32.Small.agi, który znajduje się na drugim miejscu i mający jednocześnie spory procentowy udział w infekowaniu komputerów polskich użytkowników, wykorzystuje komputer jako serwer proxy (pośredniczący). Dzięki temu może przesyłać spore ilości danych, jednocześnie spowalniając nasze połączenie z Internetem. Jest to szczególnie zauważalne na wolnych łączach. Dodatkową opcją szkodnika jest instalacja spyware (programy szpiegujące), które logują każdy wpisywany znak przez co narażają na utratę ważnych danych (loginy, hasła).

_ Źródło: Kaspersky Lab _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)