Najnowocześniejszy bezzałogowy samolot Boeinga

Najnowocześniejszy bezzałogowy samolot Boeinga

Najnowocześniejszy bezzałogowy samolot Boeinga
Źródło zdjęć: © Boeing
13.07.2010 12:40, aktualizacja: 13.07.2010 13:08

Firma Boeing ujawniła swój najnowszy, bezzałogowy samolot Phantom Eye, napędzany wodorem. Maszyna ma wznosić się na wysokość 19 800 m i pozostać w powietrzu nawet przez 4 dni

"Phantom Eye to pierwszy pojazd tego typu i może stworzyć nowe możliwości dla pozyskiwania danych i komunikacji" powiedział podczas ceremonii odsłonięcia Darryl Davis, przewodniczący Boeing Phantom Works. "Jest to idealny przykład przemiany pomysłu w rzeczywistość. Efekt naszego wytężonego wysiłku z pewnością będzie demonstrował nowe możliwości w temacie ciągłej obserwacji, zwiadu i pozyskiwania informacji".

Obraz
© "Phantom Eye" firmy Boeing (fot. Boeing)

Phantom Eye ma być dostarczony do centrum badań lotu NASA latem br. Mają się tam rozpocząć naziemne testy, przed jego pierwszym lotem, planowanym na początek 201. roku. Ma on trwać od czterech do ośmiu godzin.

"Program rozwija się bardzo szybko", mówi Drew Maslow, manager projektu. "Napęd wodorowy to klucz do sukcesu. Jest bardzo efektywny i zapewnia ekonomiczne zużycie paliwa. Dodatkowo, jedynym produktem spalania jest woda, więc jest to ekologiczny samolot".

Phantom Eye jest napędzany przez dwa, cztero-cylindrowe silniki, o pojemności 2,3 litra każdy. Daje to łączną moc 300 koni mechanicznych, co umożliwia poruszanie się z prędkością ok. 280 km/h i udźwig do 205 kilogramów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)