Najlepsze prezenty dla starszych osób

Najlepsze prezenty dla starszych osób
02.12.2015 11:391 / 11
Najlepsze prezenty dla starszych osób
Źródło zdjęć: © © Tyler Olson - Fotolia.com

Nowoczesne społeczeństwa się starzeją. To fakt, który w ostatnich latach jest coraz wyraźniej dostrzegany przez rządzących. Komisja Europejska szacuje, że w ciągu kolejnych 15 lat liczba osób w wieku 65-80 lat wzrośnie w Europie o ok. 40 proc. Tymczasem, równolegle ze starzejącym się społeczeństwem obserwujemy gwałtowny rozwój nowych technologii. To musi prowadzić do dysonansu, który ostatecznie skonfrontuje rzeszę seniorów z falą nowych technologii, bez których funkcjonowanie stanie się bardzo trudne.

Nowoczesne społeczeństwa się starzeją. To fakt, który w ostatnich latach jest coraz wyraźniej dostrzegany przez rządzących. Komisja Europejska szacuje, że w ciągu kolejnych 15 lat liczba osób w wieku 65-80 lat wzrośnie w Europie o ok. 40 proc. Tymczasem, równolegle ze starzejącym się społeczeństwem obserwujemy gwałtowny rozwój nowych technologii. To musi prowadzić do dysonansu, który ostatecznie skonfrontuje rzeszę seniorów z falą nowych technologii, bez których funkcjonowanie stanie się bardzo trudne.

Ten odrobinę przytłaczający scenariusz nie musi się jednak ziścić. Skoro przybywa konsumentów nowych technologii, powinniśmy przybliżać je seniorom, a nie tylko dzieciom i młodzieży. Co więcej, osoby starsze coraz częściej deklarują, że są otwarte na nowoczesne rozwiązania i chcą chociaż spróbować nadążyć za uciekającymi im trendami. Na szczęście wielu producentów dostrzega potrzeby osób starszych, dzięki czemu na rynku znajdziemy sporo produktów, przystosowanych specjalnie dla seniorów.

Wybraliśmy 10 propozycji prezentowych, które z pewnością wielu seniorów chętnie wpisałoby na listę życzeń do Mikołaja. Zapomnijcie o kupowaniu najnowszych supersmartfonów czy tabletów z ostatnią wersją systemu operacyjnego. W zamian zobaczcie nie tylko to, co przyda się starszej osobie, ale przede wszystkim nie przytłoczy jej skomplikowanymi rozwiązaniami.

_ GB/SW/GB _

Szkolenie komputerowe

2 / 11
323925450034915753
Źródło zdjęć: © © Claudia Paulussen - Fotolia.com

Według danych GUS-u 80 proc Polaków w wieku powyżej 55 lat nigdy nie korzystało z komputera, a 70 proc z internetu. Jednocześnie wielu seniorów chciałoby tych narzędzi używać, tylko nie wiedzą od czego zacząć. W tej sytuacji dobrym pomysłem na prezent będzie wykupienie kursu komputerowego dla seniorów. Przeciętnie zajęcia obejmują 20 godz. lekcyjnych, na których starsze osoby poznają obsługę komputera, podstawowe operacje w systemie Windows (w tym często nawet najnowszym Windows 8), najbardziej niezbędne funkcje programów Word i Excel oraz dowiedzą się jak korzystać z internetu, wyszukiwarek czy e-maila. Kursy dla seniorów powstają w całej Polsce jak grzyby po deszczu, jest więc w czym wybierać. Czasami jednak może się zdarzyć, że prowadzący kurs zakładają, że uczestnik wie jak włączyć komputer i jak korzystać z myszki i klawiatury, co wcale nie jest wśród osób starszych powszechne i może zniechęcić uczestnika kursu już na pierwszych zajęciach. Przed wykupieniem szkolenia warto więc zajrzeć na jedną z
przykładowych lekcji albo szczegółowo wypytać o wymaganą wiedzę startową.

Cena: ok. 200 zł

Telefon dla seniora

3 / 11
323925450035177897
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Kuszące nas z billboardów, uśmiechnięte od ucha do ucha modelki z nowoczesnym smartfonem w ręku z pewnością zachęcają do kupienia pod choinkę najnowszego telefonu znanej koreańskiej, japońskiej czy amerykańskiej marki. W przypadku osób starszych taki prezent może okazać się całkowicie nietrafiony. Obsługa Androida, iOS czy Windows Phone może przysporzyć trudności nawet osobom młodym, a seniora raczej na pewno odstraszy. Dużo lepszym pomysłem jest kupienie specjalnego telefonu, stworzonego z myślą o odbiorcach w grupie wiekowej powyżej 55 lat. Taki telefon będzie wyposażony w fizyczną klawiaturę z dużymi przyciskami, wyświetlacz o kontrastujących kolorach oraz specjalny przycisk SOS, którego wciśnięcie, zależnie od ustawień, skutkuje natychmiastowym powiadomieniem członka rodziny, bądź profesjonalnej pomocy medycznej. Takim telefonom nie brakuje jednak bardziej zaawansowanych rozwiązań, które są najczęściej wybierane przez seniorów, jak wbudowane radio FM, możliwość wykonywania zdjęć czy łączność Bluetooth.

Cena: ok. 350 zł

Czytnik e-booków

4 / 11
323925450035440041
Źródło zdjęć: © © galaxy67 - Fotolia.com

Jeśli szukacie prezentu dla seniora, który uwielbia czytać, a jego półki już zarywają się od liczby zgromadzonych tam książek, pomyślcie o czytniku e-booków. Dzisiejsze urządzenia tego typu są lekkie, proste w obsłudze i stosunkowo tanie. Wybierając czytnik warto jednak zwrócić uwagę na kilka przydatnych opcji. Większość urządzeń oferuje możliwość zwiększenia rozmiaru czcionki, ale upewnijmy się, że będziemy w stanie ustawić ją w sposób, który ułatwi czytanie osobie starszej. Warto też, by obsługa sprowadzała się do zaledwie kilku przycisków ze strzałkami do wyboru książki i przełączania stron oraz przycisku OK. Ponieważ wgrywanie książek odbywa się głównie za pośrednictwem komputera, co może seniorowi sprawić trudność, warto pomyśleć o modelu, który oferuje wysyłanie książek przez adres e-mail, by automatycznie trafiły one ze skrzynki pocztowej do czytnika. W ten sposób wystarczy, że obdarowana osoba zadzwoni do nas z prośbą o wgranie wybranego tytułu, a my zajmiemy się resztą – kupimy książkę i wyślemy ją
do czytnika. Warto też wspomnieć, że ceny e-książek są w Polsce na podobnym albo trochę niższym poziomie niż książek tradycyjnych, ale dzięki trwającym właśnie pracom nad obniżeniem VAT-u na publikacje elektroniczne, możemy spodziewać się, że już niedługo mocno stanieją.

Cena: ok. 400 zł

Ciśnieniomierz automatyczny

5 / 11
323925450035702185
Źródło zdjęć: © © jd-photodesign - Fotolia.com

Niestety, wraz z postępującym wiekiem musimy się przyzwyczaić do coraz dokładniejszej kontroli własnego zdrowia, której nieodłącznym elementem jest pomiar ciśnienia. Z pewnością, wiele starszych osób doceni podarunek w postaci automatycznego ciśnieniomierza. Nowoczesne urządzenia tego typu są bardzo proste w obsłudze, która sprowadza się do założenia opaski na rękę i wciśnięcia jednego, dużego przycisku. Wyniki pomiaru podawane są w czytelnej formie na dużym wyświetlaczu. Żadnych skomplikowanych ustawień, niepotrzebnych przycisków czy złożonych informacji.

Cena: ok. 150 zł

Wózek na zakupy

6 / 11
323925450035964329
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Starsze osoby często nie ruszają się na zakupy bez wózka na kółkach. Zamiast dźwigać ciężkie siaty, można je przecież łatwo przetransportować. Jednak nawet tak prosty wydawałoby się gadżet można udoskonalić. Z pewnością każdy posiadacz starego, zamęczonego już transportowaniem ciężkich zakupów wózka, ucieszy się z nowoczesnego modelu z wbudowanym krzesełkiem, które pozwoli odpocząć w drodze do sklepu albo wyposażonego w specjalnie rozmieszczone 6 kół, które ułatwię wciąganie wózka na dowolne powierzchnie – zwłaszcza odciążą starszą osobę podczas wchodzenia po schodach.

Cena: ok. 200 zł

Geolokalizator

7 / 11
323925450036226473
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Lokalizatory to cała grupa urządzeń, z których każdy może być przydatnym prezentem dla osoby starszej. Najprostsze i najtańsze gadżety pomogą znaleźć często gubione przedmioty. Wystarczy, że przyczepimy do nich nadajniki, a gdy się zgubią, jednym przyciskiem uruchomimy dźwięk, który pozwoli je namierzyć. Zasięg tych urządzeń wynosi do 30 m. W bardziej skomplikowanej wersji, lokalizatory wyposażone są w nadajniki systemu GPS i można je zastosować nawet do lokalizowania osób. Opiekunom starszych osób, które mają problemy z pamięcią i boją się zgubienia, możemy polecić przyjrzenie się najbardziej specjalistycznym urządzeniom, które oferowane są razem z abonamentem, w wysokości kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Taka usługa zapewni automatyczne powiadamianie profesjonalnych służb, które pomogą w odnalezieniu i opiece nad starszą, schorowaną osobą.

Cena: od ok. 70 zł / ok. 80 zł miesięcznie

Kamera internetowa

8 / 11
323925450036488617
Źródło zdjęć: © © JcJg Photography - Fotolia.com

Seniorzy, którzy opanują już obsługę komputera, bardzo często sięgają po Skype lub inny, podobny komunikator, który pozwala na darmowe rozmowy z rodziną i znajomymi nawet na drugim końcu świata. Oczywiście, laptopy zazwyczaj mają wbudowane kamery, ale starsze modele są ich często pozbawione, a do stacjonarnego komputera taki zakup będzie niemal nieodzowny. Problem w tym, że kamer internetowych jest na rynku zatrzęsienie. Który model wybrać dla seniora? Najlepiej, aby był maksymalnie prosty w obsłudze - posiadał wbudowany mikrofon i wymagał jedynie podłączenia do złącza USB, bez konieczności instalowania jakichkolwiek sterowników.

Cena: ok. 75 zł

Radio z pokrętłami

9 / 11
323925450036750761
Źródło zdjęć: © © Konstantin Li - Fotolia.com

Radio okazuje się wyjątkowo popularnym prezentem wśród seniorów. Jest to jeden z dodatków w telefonach, wskazywanych jako najbardziej przydatne i jedno z najczęściej używanych urządzeń w domach. Na szczęście w sklepach wciąż znajdziemy szeroki wybór odbiorników, jednak również spośród nich warto wyłuskać taki, który będzie najbardziej odpowiedni dla obdarowanego. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na prostotę obsług. Mnogość funkcji nie zawsze musi oznaczać dziesiątki przycisków. Ergonomicznie zaprojektowane radio dla osób starszych powinno posiadać interfejsy, do których takie osoby są przyzwyczajone, czyli pokrętła zamiast przycisków oraz czytelne wyświetlacze lub wręcz analogowe wskaźniki.

Cena: ok 200 zł

Alarm do torebki

10 / 11
323925450037012905
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Na koniec naszego zestawienia wybraliśmy 2 prezenty dla starszych osób, które boją się o swoje bezpieczeństwo. Paniom możemy podarować specjalny alarm, który mocujemy do torebki. Gdy złodziej będzie próbował ją wyszarpnąć, rozlegnie się głośny alarm. W najtańszych wersjach, takie zabezpieczenie ma formę plastikowego breloka, w droższych wykorzystuje się połączenie bezprzewodowe, dzięki czemu nadajnik i odbiornik możemy mieć ukryte w torebce i kieszeni, a do tego dostaniemy możliwość śledzenia skradzionej własności za pomocą GPS. Dodatkowo, nawet najtańsze breloki posiadają diodę LED, która posłuży nam za latarkę i pomoże odnaleźć klucze albo puderniczkę w czeluściach torebki.

Cena: od 70 zł

Laska z paralizatorem i latarką

11 / 11
323925450037275049
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Dla starszych panów, którzy obawiają się napaści na ulicy polecamy zakup laski z paralizatorem. Nie tylko pomoże ona w chodzeniu, ale w przypadku próby napaści na potencjalnie bezbronnego seniora, będzie on mógł porazić napastników napięciem 1 mln woltów. Jak zapewnia producent, sam dźwięk paralizatora skutecznie odstrasza potencjalnego napastnika. Przydatnym dodatkiem jest wbudowana w laskę latarka.

Cena: ok. 400 zł

_ GB/SW/GB _

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie