Najlepsze aparaty świata 2012

Najlepsze aparaty świata 2012
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

19.04.2012 14:01, aktual.: 06.03.2017 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co roku międzynarodowe stowarzyszenie wydawców prasy fotograficznej, wideo i związanej z obrazowaniem TIPA (Technical Image Press Association) przyznaje nagrody dla najlepszych sprzętów fotograficznych. Nie inaczej było w tym roku. Już po raz 22 eksperci wybrali najlepsze aparaty fotograficzne, obiektywy, akcesoria i oprogramowanie do obróbki zdjęć. Zwycięzcy zostali uhonorowani prestiżowym wyróżnieniem TIPA.

Co roku międzynarodowe stowarzyszenie wydawców prasy fotograficznej, wideo i związanej z obrazowaniem TIPA (Technical Image Press Association) przyznaje nagrody dla najlepszych sprzętów fotograficznych. Nie inaczej było w tym roku. Już po raz 22 eksperci wybrali najlepsze aparaty fotograficzne, obiektywy, akcesoria i oprogramowanie do obróbki zdjęć. Zwycięzcy zostali uhonorowani prestiżowym wyróżnieniem TIPA.

Najlepszym oprogramowaniem do obróbki zdjęć wybrano Adobe Photoshop Elements 10, nagrodę dla najlepszego urządzenia mobilnego do robienia fotografii otrzymał Samsung za smartfon Samsung Galaxy Nexus. Koreańska firma została również doceniona za najlepszy monitor do wyświetlania zdjęć: Samsung SyncMaster 24/27A850 (PLS). Najlepszym projektorem wybrano Epson EH-TW9000W, a najlepszą aplikacją mobilną do obróbki zdjęć Snapseed by Nik Software.

Jednak kategorie, które wzbudzają największe emocje, to oczywiście nagrody dla aparatów fotograficznych. W 2012 roku wyróżniono sprzęty w 14 kategoriach. Na kolejnych stronach znajdziecie opisy najlepszych aparatów nagrodzonych przez TIPA.

1 / 14

Samsung MV800

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 700 zł

Aparat został wyposażony w szerokokątny obiektyw Schneider-KREUZNACH 26 mm z pięciokrotnym zoomem optycznym oraz matrycę o rozdzielczości 16,1 Mpix. Funkcja Live Panorama umożliwia fotografowanie panoram, dużych obiektów lub grup ludzi poprzez przytrzymanie spustu migawki, przesunięcie aparatu i podejrzenie całej sfotografowanej sceny na wyświetlaczu LCD. Aparat umożliwia też wykonywanie zdjęć 3D.

2 / 14

Pentax Optio WG-2

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 1150 zł

Wyglądający jak połączenie Transformera i futurystycznej broni masowego rażenia aparat kryje pod wytrzymałą obudową bardzo dobrą elektronikę. Cyfrówkę wyposażono w matrycę CMOS o rozdzielczości 16 Mpx, która doskonale poradzi sobie z wykonywaniem zdjęć przy słabym świetle. Nawet wtedy, gdy ustawisz dużą wartość ISO, twoje fotografie będą ostre i wyraźnie, a szumy będą niemal niewidoczne.

3 / 14

Olympus PEN E-PL3

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 1600 zł

Model PEN E-PL3 posiada szybki autofokus, wyposażony jest w ruchomy 3-calowy ekran LCD, dzięki któremu z łatwością zrobisz z pozoru niemożliwe do wykonania zdjęcia. Funkcja Live Guide ułatwia dobranie właściwych ustawień, które upiększą twoje zdjęcia i dodadzą im charakteru.

4 / 14

Nikon D5100

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 2250 zł

Aparat został wyposażony w ulepszony obrotowy ekran LCD. Dzięki poziomej osi otwierania zapewnia on większą swobodę manewrowania, nawet podczas używania statywu. Rozwiązanie to ułatwia dobór odpowiedniego kadru w trybie „Podglądu na żywo” (Live View) oraz pozwala na większą kreatywność, umożliwiając fotografowanie pod każdym kątem. Początkujący użytkownicy w trybie Live View mogą dodatkowo skorzystać z trybu Auto, z funkcją „Automatycznego wybierania programów tematycznych” dostosowującą ustawienia ekspozycji do panujących warunków fotograficznych. Dzięki wysokiej rozdzielczości (około 921 tys. punktów) i szerokiemu kątowi oglądania monitor LCD o przekątnej 7,5 cm pozwala na przeglądanie zdjęć i filmów z jeszcze większą ilością szczegółów.

5 / 14

Panasonic Lumix GX1

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 2400 zł

Model LUMIX GX1 dostępny jest w kolorze czarnym (Raven Black) i szarym (Gunmetal Grey), waży zaledwie 413 gramów i wyposażony jest w wytrzymałą obudowę z aluminium. 16-megapikselowy przetwornik obrazu dostępny w aparacie jest dużo większy od przetworników stosowanych w aparatach kompaktowych. Aparat GX1 może pochwalić się najszybszym autofokusem wśród kompaktowych aparatów systemowych (0,09 sekundy) i dużą szybkością zdjęć seryjnych wynoszącą 20 klatek na sekundę.

6 / 14

Sony Alpha SLT-A65

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 2550 zł

Aparat wyposażono w przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 24,3 megapiksela. Ściśle współpracuje on procesorem obrazu Sony BIONZ, przystosowanym do szybkiego przetwarzania ogromnych ilości danych z matrycy. Zakres czułości aparatu wynosi od ISO 100 do ISO 16 000. Przy najwyższych czułościach aparat pozwala na zamrożenie dynamicznej akcji przez nastawienie bardzo krótkiego czasu migawki lub na wykonanie nastrojowych zdjęć o niskim poziomie szumów bez włączania lampy błyskowej. Małe czułości ISO idealnie sprawdzają się w parze z długimi czasami naświetlania, na przykład przy fotografowaniu płynącej wody. W aparacie zastosowano wizjer elektroniczny XGA OLED Tru-Finder o rozdzielczości 2359 tys. punktów. Pokrywa on 100 proc. pola klatki i zapewnia jasny, szczegółowy i kontrastowy obraz, a jego szerokie pole widzenia dorównuje wielu profesjonalnym wizjerom optycznym.

7 / 14

Fujifilm X-S1

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 2600 zł

FinePix X-S1 wyposażony jest w 12-megapikselową matrycę EXR CMOS o rozmiarze 2/3", szerokokątny obiektyw Fujinon z 26-krotnym zoomem optycznym (24-624mm dla małego obrazka) i jasnością f/2.8-5.6, tryb zdjęć seryjnych do 10 klatek na sekundę, zakres czułości ISO 100-3200 z rozszerzeniem do ISO 12 800, optyczną stabilizację obrazu, wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1,44 mln pikseli, odchylany 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tysięcy punktów, możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości Full HD z prędkością 30 fps-ów, tryby PASM (programowalny, przysłona, migawka i manualny), a także możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW.

8 / 14

Canon PowerShot G1 X

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 2950 zł

Aparat PowerShot G1 X łączy technologię matryc systemu EOS z mocą procesora DIGIC 5 oraz nowych, precyzyjnych obiektywów Canona. Ten lekki aparat został wyposażony w zoom, który chowa się w dyskretny, solidny, metalowy korpus, zapewniając fotografom wysoką jakość i komfortową obsługę. Jest to pierwszy kompakt Canona, który oferuje współczynnik proporcji obrazu 4:3, matrycę CMOS o rozdzielczości 14,3 megapikseli i wielkości 18,7mm x 14mm. Oferuje on ponadto wartość ISO od 100 do 12800.

9 / 14

Sony Alpha NEX-7

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 4500 zł

W charakterystycznej obudowie w stylu retro umieszczono podzespoły znane z topowych lustrzanek Alpha 77 i 65: 24-megapikselową matrycę i elektroniczny wizjer wykonany w technologii OLED o rozdzielczości 2,4 milionów punktów. Trzeba zaznaczyć, że to pierwszy aparat NEX wyposażony w wizjer. Ponadto inżynierowie Sony zajęli się kilkoma dotychczas krytykowanymi elementami bezlusterkowców z serii NEX. Dzięki gumowanemu, wyraźnie wyprofilowanemu uchwytowi NEX-7 leży w dłoni znacznie lepiej, niż starsze modele z tej rodziny. Poza tym na wyposażeniu jest lampa błyskowa - choć przy zmierzonej liczbie przewodniej 5 jest ona po prostu słaba. Nie zabrakło też stopki do podłączania mocniejszych lamp dostępnych w asortymencie akcesoriów dla aparatów Sony Alpha. Poza tym po raz pierwszy możemy wyzwalać migawkę, korzystając z pilota na podczerwień.

10 / 14

Fujifilm X-Pro1

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 6500 zł

W aparacie zastosowano 16-megapikselową matrycę formatu APS-C. Brzmi to mało spektakularnie, jednak sensor typu X-Trans jest wyjątkowy: inżynierowie Fujifilm zrezygnowali z filtra dolnoprzepustowego, co zwiększa ostrość obrazu. Wadą takiego rozwiązania jest zwiększone ryzyko wystąpienia artefaktów w postaci prążków mory. Niepożądanym efektom ma przeciwdziałać nowatorska konstrukcja matrycy: subpiksele nie tworzą tzw. siatki Bayera, zbudowanej z kwadratów złożonych z czterech subpikseli: czerwonego, niebieskiego i dwóch zielonych, ale układają się w skomplikowane wzory, obejmujące aż 36 subpikseli.

11 / 14

Nikon D800

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 11 400 zł

Lustrzanka Nikon D800 oferuje zaawansowany system rozpoznawania scenerii, z nowym czujnikiem RGB 91000 pikseli, dokładnie analizującym każdą scenę. Czujnik został wyposażony w precyzyjną funkcję rozpoznawania ludzkich twarzy, dostępną również przy użyciu samego wizjera optycznego, a także rozpoznawania barwy i jasność scenerii. Dzięki uproszczonemu AF i selekcji trybu wyboru pola AF, nie trzeba odrywać oczu od wizjera podczas wybierana ustawień.

12 / 14

Canon EOS 5D Mark III

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 12 100 zł

EOS 5D Mark III jest wyposażony w procesor obrazu Canon DIGIC 5+, który oferuje szereg nowych funkcji bez wpływu na wydajność aparatu. 14-bitowa konwersja analogowo-cyfrowa powinna zapewnić płynne gradacje tonalne i przejścia między kolorami, a wbudowany tryb HDR łączy trzy różne ekspozycje i umożliwia zastosowanie jednej z pięciu wstępnie skonfigurowanych map tonalnych, pozwalając na uchwycenie wszystkich szczegółów w mocno kontrastowych scenach. Dzięki wbudowanym funkcjom przetwarzania i edycji obrazów RAW fotografowie mogą rozpocząć obróbkę zdjęć jeszcze podczas sesji. Wyższa moc obliczeniowa procesora DIGIC 5+ umożliwia korekcję peryferyjnego oświetlenia obiektywu, korekcję aberracji chromatycznej (bocznej i osiowej) oraz redukcję szumów przy wysokich czułościach ISO bez wpływu na wydajność. Umożliwia to ciągłe robienie zdjęć bez niepożądanych opóźnień. Ponadto wbudowana funkcja oceny zdjęć za pomocą specjalnego przycisku ułatwia segregowanie fotografii przed przystąpieniem do końcowej obróbki.

13 / 14

Leica M9-P

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 25 500 zł

Leica M9-P odznacza się zwartym designem, cichą migawką oraz 18-megapikselową matrycą o wymiarach 24x36 mm. Nowsza wersja wzbogacona jest o ekran LCD z powłoką antyrefleksyjną, zawierający w sobie kryształy szafiru. Podobne można spotkać jedynie w telefonach komórkowych i tabletach. Sztuczna skóra, którą aparat jest obity, sprawia, że nie ślizga się w spotniałych dłoniach. Funkcja delikatnego wyzwalacza w migawce umożliwia z kolei robienie zdjęć pod niewygodnym kątem za pomocą przycisku o wyjątkowo dużych wrażliwościach.

14 / 14

Canon EOS-1D X

Obraz
© Materiały prasowe

Cena: 27 000 zł

Nowo opracowana, pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 18,1 megapiksela umożliwia fotografowanie z wyjątkowo wysoką rozdzielczością. Zmieniona architektura przekłada się na szeroki zakres czułości ISO - od 100 do 51200 z możliwością rozszerzenia do 204800. Do tak wysokich wartości ISO wkracza ingerencja dwóch procesorów "DIGIC 5+", mających zapewnić 2-stopniową redukcję szumów nawet przy skrajnie słabym świetle. Nowy, 61-punktowy szerokopolowy system autofokusu cechuje się większą czułością, wyższą precyzją i prędkością. System używa 41 punktów typu krzyżowego, w tym 5 punktów podwójnych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)