MWC 2010: 5 mld użytkowników komórek do końca roku

MWC 2010: 5 mld użytkowników komórek do końca roku

MWC 2010: 5 mld użytkowników komórek do końca roku
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
16.02.2010 10:26

Telefonia komórkowa w końcu tego roku będzie liczyć 5 mld
użytkowników, a sprzedaż komórek sięgnie 1,2 mld aparatów - wynika z badań, których rezultaty opublikowano w poniedziałek, w pierwszym dniu światowego kongresu telefonii komórkowej w Barcelonie.

Według Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU) w 200. roku na świecie korzystało z komórek już 4,6 mld użytkowników.

Jestem pewien, że usługi mobilne będą się rozwijać, ponieważ ludzie coraz częściej wykorzystują telefon komórkowy do połączeń z internetem - powiedział sekretarz generalny ITU Hamadoun Toure.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Według innego studium, przeprowadzonego przez instytut GfK, sprzedaż telefonów komórkowych w 2009 roku ucierpiała, kurcząc się o 4 procent i spadając do 1,1. mln sztuk. Największy spadek sprzedaży odnotowano w Europie Wschodniej (-20 proc.) i Ameryce Południowej (-11,5 proc.).

Druga część 200. roku była już lepsza, zwłaszcza dzięki upowszechnieniu się smartfonów - telefonów zawierających funkcje multimedialne: odbieranie poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS.

Jeśli tendencja ta utrzyma się w roku bieżącym, sprzedaż wzrośnie o 2-3 procent, do 1,18-1,1. mld aparatów - uważa analityk Sebastien de Rosbo.

Według ITU wzrost liczby klientów będzie stymulowany w krajach uprzemysłowionych poprzez dostępność telefonów coraz bardziej wyrafinowanych, a w krajach rozwijających się - dzięki gwałtownemu rozwojowi usług, m.in. w ochronie zdrowia i bankowości.

Do miliarda, z około 600 mln w roku 2009, wzrośnie też liczba użytkowników mobilnego internetu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)