Mundur z centralnym zasilaniem

Strona głównaMundur z centralnym zasilaniem
10.04.2012 10:50
Mundur z centralnym zasilaniem
Źródło zdjęć: © defenceimagedatabase.mod.uk

Dzięki przewodzącym prąd elektryczny włóknom mundury brytyjskich żołnierzy powinny wkrótce zyskać nowe możliwości, a w ekwipunku ubędzie dyndających kabelków

Tak zwane "e-tkaniny" powinny pozwolić na centralne zasilanie niezbędnego wyposażenia elektronicznego - dzięki temu nie trzeba by pamiętać o oddzielnym ładowaniu mnóstwa mniejszych akumulatorków, co bywa kłopotliwe w warunkach pola walki.

Przewodzące włókna w tkaninie mogą też być wykorzystane do przesyłania sygnałów, co pozwoliłoby zastąpić narażone na uszkodzenia kable, które ponadto plączą się i krepują ruchy żołnierza. Rozdarcie, rozcięcie czy przestrzelenie munduru nie zagrażałoby funkcjonowaniu sprzętu - prąd po prostu popłynąłby włóknami w nieuszkodzonych miejscach.

Firma Inteligent Textiles, będąca właścicielem licznych patentów dotyczących przewodzących tkanin zaprezentowała już lekki uniform wykonany w tej technologii - włókna są w kurtce, bluzie, hełmie, plecaku i rękawicach. Trwają prace nad tekstylną klawiaturą, podłączaną do wszytego w mundur komputera.

Próby w warunkach polowych planowane są na maj, zaś system może trafić do ograniczonego użytku jeszcze przed końcem roku. Jednak szersze zastosowanie powinien znaleźć dopiero około roku 2014 lub 2015.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)