Mundur z centralnym zasilaniem

Mundur z centralnym zasilaniem

Mundur z centralnym zasilaniem
Źródło zdjęć: © defenceimagedatabase.mod.uk
10.04.2012 10:50

Dzięki przewodzącym prąd elektryczny włóknom mundury brytyjskich żołnierzy powinny wkrótce zyskać nowe możliwości, a w ekwipunku ubędzie dyndających kabelków

Tak zwane "e-tkaniny" powinny pozwolić na centralne zasilanie niezbędnego wyposażenia elektronicznego - dzięki temu nie trzeba by pamiętać o oddzielnym ładowaniu mnóstwa mniejszych akumulatorków, co bywa kłopotliwe w warunkach pola walki.

Przewodzące włókna w tkaninie mogą też być wykorzystane do przesyłania sygnałów, co pozwoliłoby zastąpić narażone na uszkodzenia kable, które ponadto plączą się i krepują ruchy żołnierza. Rozdarcie, rozcięcie czy przestrzelenie munduru nie zagrażałoby funkcjonowaniu sprzętu - prąd po prostu popłynąłby włóknami w nieuszkodzonych miejscach.

Firma Inteligent Textiles, będąca właścicielem licznych patentów dotyczących przewodzących tkanin zaprezentowała już lekki uniform wykonany w tej technologii - włókna są w kurtce, bluzie, hełmie, plecaku i rękawicach. Trwają prace nad tekstylną klawiaturą, podłączaną do wszytego w mundur komputera.

Próby w warunkach polowych planowane są na maj, zaś system może trafić do ograniczonego użytku jeszcze przed końcem roku. Jednak szersze zastosowanie powinien znaleźć dopiero około roku 2014 lub 2015.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)