MPAA wygrała z TorrentSpy

19.12.2007 14:00, aktual.: 19.12.2007 15:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja MPAA ( Motion Picture Association of America ) odniosła znaczące zwycięstwo w procesie przeciwko serwisowi TorrentSpy. Sędzia federalny Florence-Marie Cooper uznała, że właściciele strony byli "zaangażowani w szeroko zakrojone i systematyczne niszczenie dowodów" i że kłamali pod przysięgą.

MPAA w lutym 2006 roku pozwała TorrentSpy i kilka innych witryn korzystających z protokołu BitTorrent. Serwis TorrentSpy zaczął intensywnie się bronić, szukać sojuszników, a w maju 2006 odpowiedział własnym pozwem, w którym oskarżył MPAA o użycie nielegalnych technik celem zdobycia dowodów. Pozew TorrenSpy został odrzucony i obecnie trwa proces odwoławczy.

Okazało się jednak, że pracownicy pirackiej witryny zajęli się nie tylko działaniami zgodnymi z prawem. Od momentu otrzymania pozwu administratorzy TorrentSpy zaczęli niszczyć dowody. Jeden z oskarżonych, Wes Parker, poprosił moderatorów, by opracowali plan, który miał spowodować, że witryna będzie wolna od pirackiej zawartości. Usłyszał propozycję utworzenia tajnego forum i przeniesienia tam całej nielegalnej zawartości i zgodził się z nią. Doszło do kasowania logów serwerów i zmieniania nazw plików.

Przedstawiciele TorrentSpy nie dostarczyli również MPAA numerów IP użytkowników witryny - zeznali za to pod przysięgą, że nie mają takich danych. Okazało się jednak, że co najmniej do kwietnia 2007 roku witryna zapisywała i przechowywała pełne IP każdego łączącego się z nią komputera.

W związku z opisanymi wyżej przestępstwami popełnionymi przez TorrentSpy sąd wydał wyrok korzystny dla MPAA. W związku z tym, iż dowody zostały w dużej mierze zniszczone, sędzia bez procesu uznała TorrentSpy winnym naruszenia praw autorskich. Studia filmowe będą musiały jednak udowodnić, że działalność oskarżonych rzeczywiście przyniosła im konkretne straty finansowe. Sąd dopiero wówczas rozstrzygnie czy i jakie odszkodowanie należy się Hollywood. TorrentSpy zapowiada odwołanie, ale swoim postępowaniem przedstawiciele witryny praktycznie pogrzebali jakiekolwiek szanse na sukces.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)