Mozilla udostępnia dodatek Geode dla Firefoksa

Mozilla udostępnia dodatek Geode dla Firefoksa

08.10.2008 11:00, aktual.: 08.10.2008 11:37

W witrynie Mozilla Labs udostępniony został dodatek dla przeglądarki Firefox - Geode w wersji 1.5, który umożliwia dostosowywanie witryn w kontekście obecnego pobytu internauty. Za pomocą dodatku Geode przeglądarka internetowa Firefox lepiej może "rozumieć" informacje geograficzne. Geode jest wczesną implementacją standardu geolokacji W3C, pozwalającą na dostosowywanie wyświetlanych informacji do lokalizacji geograficznej.

Geotagowanie, które wykorzystuje dodatek Geode jest coraz powszechniej wykorzystywaną funkcją w sieci. Umożliwia oznaczanie danych geograficznych. Obecnie najczęściej stosuje się technologię na zdjęciach, które zawierają informacje geograficzne. Własną implementację geotagowania posiada także Wikipedia (oznaczanie artykułów) oraz serwis YouTube (znaczenie materiałów wideo).

Nie wiadomo do końca jak Geode uzyskuje dane geograficzne. Najprawdopodobniej proces odbywa się dzięki wykorzystaniu informacji o IP użytkownika lub triangulacja Wi-Fi, są to jednak tylko przypuszczenia.

Mozilla zamierza zintegrować narzędzie Geode z przeglądarką mobilną Fennec, zwiększając tym samy możliwości lokalizowania obiektów i wyszukiwania informacji geograficznych. Odbywać się to ma poprzez Wi-Fi, GPS lub inne sposoby. Nie trudno ukryć, iż Geode znajdzie właśnie największą liczbę odbiorców wśród użytkowników mobilnych, którzy otrzymując do rąk wspomniane narzędzie już nigdy się nie zgubią, a dane lokalizacyjne będą pobierane automatycznie.

Dodatek Geode 1.5 dla przeglądarki Firefox pobrać można z witryny Mozilla Labs (rozmiar pliku 420 KB).

Więcej informacji: Geode w witrynie Mozilla Labs (w j. ang.).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)