Mozilla Firefox 4.0 do pobrania

Mozilla Firefox 4.0 do pobrania
Źródło zdjęć: © WP.PL

21.03.2011 11:03, aktual.: 22.03.2011 09:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jutro odbędzie się oficjalna premiera długo oczekiwanej przeglądarki internetowej Mozilla Firefox 4.0. Jednak już dziś Mozilla udostępniła na swoich serwerach plik instalacyjny z finalną wersją programu...

Jutro odbędzie się oficjalna premiera długo oczekiwanej przeglądarki internetowej Mozilla Firefox 4.0. Jednak już dziś Mozilla udostępniła na swoich serwerach pliki instalacyjne z finalną wersją programu.

Nowa wersja wnosi wiele ciekawych funkcji i usprawnień oraz zmieniony wygląd. Wśród nich znajdziemy m.in. karty programów, grupowanie kart, synchronizację oraz pasek dodatków. Zmodyfikowany wygląd wykorzystuje teraz interfejs Aero dostępny w Windows Vista i 7. Developerzy Mozilli przygotowali również zupełnie nowy menadżer dodatków. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie standardowego paska menu jednym przyciskiem „Firefox”. Warto również dodać, że przeglądarka uruchomiona w Windows 7 będzie miała wsparcie dla multitouch.

Obraz
© (fot. wp.pl)

Firefox w wersji czwartej posiada zmodyfikowany mechanizm zarządzania kartami. Użytkownik może teraz na stałe przypiąć wybraną kartę, której szerokość zmniejsza się do rozmiaru miniaturowej ikony strony. W ten sposób może stworzyć w lewym brzegu paska kart, pasek z ikonami szybkiego dostępu do ulubionych stron internetowych, takich jak poczta, portale internetowe czy serwisy społecznościowe. Z kolei funkcja grupy kart umożliwi szybki podgląd otwartych kart oraz ich pogrupowanie.

Pasek adresu został wyposażony w mechanizm przełączania się pomiędzy kartami. Gdy na nowej karcie próbujemy wywołać stronę, która jest już otwarta na innej karcie, Firefox automatycznie zaproponuje przełączenie właśnie na tę kartę.

Nowością jest również zastąpienie paska stanu przez domyślnie ukryty pasek rozszerzeń. Teraz informacje o postępie ładowania elementów strony wyświetlane są w tymczasowym pasku, który nie zajmuje już całej szerokości okna przeglądarki.

Bardzo ciekawą funkcją jest Firefox Sync, która umożliwia synchronizację ustawień, zakładek czy zapamiętanych haseł. Rozszerzenie to zostało teraz zintegrowane z przeglądarką.

Mozilla Firefox 4.0 bazuje na silniku Gecko 2.0. Posiada wsparcie dla sprzętowej akceleracji, dzięki czemu podczas renderowania strony wykorzystywany jest procesor graficzny (GPU), a odciążany jest główny procesor (CPU). W Windows wykorzystywane będą biblioteki Direct3D. Z kolei Linux i Mac OS X będzie korzystał odpowiednio z XRender oraz OpenGL. Nowością jest obsługa HTML5, CSS3 i mechanizmu Local Storage. Warto również wspomnieć o wsparciu dla materiałów wideo w formacie WebM.

Finalna wersja przeglądarki Mozilla Firefox 4.0 PL dostępna jest już do pobrania dla systemów Windows, Mac OS i Linux.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)