Mozilla: 10 poważnych błędów w testowym Firefoksie

Mozilla: 10 poważnych błędów w testowym Firefoksie

Mozilla: 10 poważnych błędów w testowym Firefoksie
Źródło zdjęć: © mozilla
26.05.2008 10:00, aktualizacja: 26.05.2008 10:56

Przedstawiciele Fundacji Mozilla poinformowali, że w testowym ( RC1 - kandydat do wersji finalnej nr 1 ) wydaniu przeglądarki Firefox 3.0 wykryto 10 poważnych ( high priority ) błędów, w tym trzy uznane za krytyczne. Na razie nie zdecydowano, czy fundacja załata te luki w wersji finalnej, czy może przygotowane zostanie drugie wydanie RC.

Jak zapowiedział Mike Schroepfer, jeden z szefów Fundacji Mozilla, decyzja w tej sprawie ma zapaść do jutra. Przypomnijmy, że Firefox 3.0 RC1 udostępniony został niewiele ponad tydzień temu. Przedstawiciele fundacji nie poinformowali wtedy, czy planują przygotowanie drugiego "kandydata do wersji finalnej" - zapowiedzieli jedynie, iż chcą, by finalne wydanie 3.0 pojawiło się jeszcze w czerwcu.

Schroepfer deklaruje, że autorzy Firefoksa są w stanie szybko usunąć wszystkie problemy - jeśli fundacja zdecyduje się na zrobienie z RC1 wersji finalnej, to błędy zostaną natychmiast poprawione w wydaniu 3.0.1. Jeśli jednak zajdzie potrzeba przeprowadzenia dalszych testów, to poprawki wprowadzone zostaną w Firefoksie 3.0 RC2.

Z informacji dostępnych w systemie Bugzilla wynika, że z owych 10 błędów trzy stanowią luki krytyczne; 8 problemów dotyczy wersji dla Windows, Linuksa oraz Mac OS X, zaś dwa - tylko wydania dla Linuksa. Za jeden z tych linuksowych błędów Mozilla została ostro skrytykowana przez niektórych specjalistów - Jason Clinton, ekspert z firmy Advanced Clustering Technologies ( specjalizującej się w rozwiązaniach linuksowych ) posunął się nawet do stwierdzenia, że wersja Fx dla Linuksa jest znacznie gorzej dopracowana niż dwie pozostałe. Jego zdaniem luka - w Bugzilli zarejestrowana z numerem 412482 - _ "może powalić linuksowe systemy na kolana" _. Clinton tłumaczy, że błąd nie pozwala co prawda na przeprowadzenie ataku na komputer - może jednak fatalnie wpłynąć na wydajność maszyny.

Warto wspomnieć, że ostatnie znaczące uaktualnienie open-source'owej przeglądarki Mozilli nastąpiło w październiku 2006 r. Co ciekawe, fundacja nie wyklucza, że po wersji 3.0 w tym roku pojawi się jeszcze jedno "odświeżone" wydanie przeglądarki - ma to być wersja 3.1, w której powinno znaleźć się kilka nowości, które nie będą gotowe w chwili premiery wydania 3.0, ale krótko później powinny zostać dopracowane.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)