"Mój prąd". 5000 plus na energię słoneczną

"Mój prąd".  5000 plus na energię słoneczną
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | public domain
Karolina Modzelewska

29.07.2019 11:25, aktual.: 16.08.2019 09:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowy program rządowy "Mój prąd", pozwoli na uzyskanie dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne. Premier Morawiecki zapowiedział, że prywatni odbiorcy energii mogą ubiegać się o dotację nawet do 50% kosztów instalacji.

Program "Mój prąd" został ogłoszony 23 lipca 2019 roku przez premiera Morawieckiego. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych.

Ile wynosi maksymalna dopłata?

Budżet programu wynosi 1 mld złotych, a dofinansowanie pokrywa do 50% kosztów instalacji. Jego maksymalna wartość wynosi 5000 zł.

Z programu skorzysta 200 tys. gospodarstw domowych. Zdaniem ekspertów z portalu WysokieNapięcie.pl, większość z beneficjentów "Mój prąd" otrzyma maksymalność wartość dotacji. Wynik to z tego, że wsparcie obejmuje instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej, a ich obecne ceny kształtują się na poziomie od 10 do 50 tys. złotych.

Od kiedy można składać wnioski od dofinansowanie?

Wnioski o dofinansowanie na fotowoltaikę należy składać w formie papierowej. Wypełnione, wraz z kompletem wymaganych dokumentów można przesłać pocztą, kurierem lub też złożyć je osobiście w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W programie kwalifikuje się koszty poniesione od 23 lipca 2019 roku. Jako datę poniesienia wydatku wskazuje się datę opłacenia faktury. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest złożenie wniosku przed zakończeniem projektu, czyli przed przyłączeniem do siebie przez dystrybutora.

Informacje na temat szczegółowych założeń rządowego programu "Mój Prąd" można odnaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)