Mobilny Firefox 1.0 - już jest

Mobilny Firefox 1.0 - już jest

Mobilny Firefox 1.0 - już jest
Źródło zdjęć: © Mozilla
01.02.2010 11:30, aktualizacja: 01.02.2010 12:33

Mozilla udostępniła finalną wersję przeglądarki internetowej dla urządzeń przenośnych. Program dotychczas znany był pod kodowym oznaczeniem Fennec, jednak oficjalne oznaczenie aplikacji to po prostu Mobilny Firefox.

Mobilny Firefox, jak wynika z informacji producenta, zbudowany jest na tym samym silniku co desktopowe wydanie programu o numerze 3.6. Został natomiast zoptymalizowany tak, by można było z niego wygodnie korzystać w smartfonie.

Obraz
© (fot. Mozilla)

Aplikacja obsługuje takie funkcje jak Weave Sync (synchronizacja kart, historii, zakładek i haseł między komputerem i urządzeniem przenośnym) i inteligentny pasek adresu. Program obsługuje także dodatki, zwiększające jego funkcjonalność (na początku użytkownicy będą mogli korzystać z ok. 4. dodatków, w tym AdBlock Plus, URL Fixer i TwitterBar).
Mobilny Firefox umożliwi też otwieranie stron WWW na kartach oraz przeglądanie uwzględniające lokalizację (użytkownik, w zależności od miejsca pobytu, będzie mógł korzystać ze stosownych map i informacji).

Z programu mogą na razie korzystać posiadacze urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Maemo 5 - obecnie są to smartfony Nokia N800. N810 i N900. Mozilla podkreśla jednak, że Mobilny Firefox został przystosowany do pracy z ostatnim z wymienionych urządzeń; korzystanie z programu na nokiach N800/N810 nie jest zalecane.
Aby pobrać program, należy - korzystając ze smartfonu - odwiedzić stronę internetową Firefox.com/m. Inny sposób to wejście na Firefox.com/mobile i wysłanie wiadomości SMS z linkiem do pliku.

Mobilny Firefox powstaje także na niektóre z pozostałych platform systemowych, obecnych w smartfonach. Wersja przeglądarki dla Windows Mobile znajduje się obecnie w fazie Alpha 3. Posiadacze urządzeń Samsung Omnia II czy HTC Touch Pro z systemem Windows Mobile 6.0. Edycja dla Androida ma dopiero zostać zaprezentowana.
Mozilla nie planuje przygotowania wersji dla Symbiana, iPhone OS czy BlackBerry.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)