Mitac - następny konkurent dla OLPC?

26.10.2007 00:30, aktual.: 29.10.2007 17:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po olbrzymim sukcesie OLPC ( XO ), wiele firm produkujących sprzęt zaczęło przynajmniej rozważać opcję stworzenia laptopa kosztującego mniej niż 400 dolarów. Po Intelu i Asusie kolejnym graczem na rynku może zostać Mitac.

Pierwszy z zapowiedzianych najtańszych notebooków, XO ( cena: ok. 188 dolarów ), skonstruowany w ramach inicjatywy OLPC, ciągle jeszcze nie jest dostępny na większą skalę - jego rynkowy debiut ma nastąpić w listopadzie. Konkurencyjny Classmate PC Intela - http://www.pcworld.pl/news/113373.html ( cena: ok. 280 dolarów ), choć stworzony później, wyszedł z fazy projektowej znacznie wcześniej i już jest testowany w niektórych szkołach.

Dotychczas drugim i ostatnim rywalem XO był Eee PC stworzony przez firmę Asus, który miał kosztować 199 dolarów, ale ostatecznie mocno podrożał - http://www.idg.pl/news/126004.html.

Mitac ma chrapkę na kawałek tortu

Sytuacja się zmieniła. Mitac ( w kooperacji z firmą MIND ) oficjalnie ogłosił, że przygotowuje się do ataku na rynek najtańszych laptopów.

Nie wiadomo jeszcze, jaka ma być konfiguracja low-endowych urządzeń firmy. Specjaliści spekulują jednak, że może się w nich pojawić procesor AMD - Classmate PC i Eee PC wykorzystują układy Intela. AMD bowiem będzie poszukiwać nowych producentów sprzętu, gdy XO nie poradzi sobie z przedłużającym się procesem wchodzenia na rynek - już dziś wiadomo, że z zapowiadanych na ten rok "milionów" zostanie wyprodukowanych zaledwie 120 tysięcy - http://www.idg.pl/news/123932.html urządzeń.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)