Ministerstwo chce inwigilować internautów

Ministerstwo chce inwigilować internautów
Źródło zdjęć: © chip.pl

09.11.2011 10:53, aktual.: 09.11.2011 11:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sponsoruje prace Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nad narzędziem, które pozwoli na pełną inwigilację internautów.

Narzędzie, którego opracowanie zleciło MSWiA, ma pozwolić na identyfikację osób podejrzanych o przestępstwo, które korzystają z internetu, w tym za pomocą proxy czy sieci Tor. Ma ono również mieć możliwość rejestrowania odbieranych i wysyłanych przez ową osobę informacji za pośrednictwem internetu, a także mieć możliwość dostępu do danych takiej osoby, zgromadzonych na jej dysku twardym. Dodatkowo, owo narzędzie ma móc mieć możliwość dynamicznego blokowania treści niezgodnych z obowiązującym prawem.

Póki co narzędzie jest jeszcze w fazie projektowania i nie może zostać wykorzystane w praktyce. Czemu? Bo łamie prawo. Czemu więc MSWiA finansuje ten projekt z pieniędzy podatników? Czyżby prawo miało ulec zmianie?

- Najpierw powstał samochód, potem stworzono przepisy ruchu drogowego –. jak wypowiada się na łamach portalu Webhosting.pl Sebastian Serwiak, dyrektor departamentu bezpieczeństwa publicznego w MSWiA. To samo Ministerstwo już przygotowało nowelizację ustawy o policji, która da władzy odpowiednie uprawnienia do inwigilowania i blokowania bez uzyskania sądowego nakazu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)