Mikrofalowy wykrywacz broni

Mikrofalowy wykrywacz broni

Mikrofalowy wykrywacz broni
10.06.2009 11:48

Opracowany przez brytyjskich naukowców przenośny skaner pozwala policji wykrywać osoby z ukrytymi nożami i bronią palną dzięki mikrofalom.

Urządzenie jest na tyle małe, że może być używane w dyskretny sposób, przy tym wykrywa broń z pewnej odległości od podejrzanego. Opiera się na podobnej zasadzie co radar (również brytyjski wynalazek), wykorzystując odbicia mikrofal od metalu. Nie tworzy obrazu wykrytej broni, jednak pozwala na jej automatyczną identyfikację na podstawie analizy odbitych fal - człowiek z ukrytą bronią ma inne "echo" niż nieuzbrojony, ukrywający w kieszeni niegroźny przedmiot. Umożliwia to przypominająca pracę mózgu technologia sieci neuronowych, wykorzystywana już przez policję do rozpoznawania tablic rejestracyjnych samochodów

Skaner może być z powodzeniem wykorzystywany przez funkcjonariuszy policji do patrolowania ulic - w Wielkiej Brytanii coraz częstsze są na przykład groźne ataki z użyciem noży. Urządzenie powinno zaoszczędzić policjantom wielu zbędnych rewizji osobistych.(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)