Microsoft uruchomił Centrum do walki z przestępczością cyfrową

Microsoft uruchomił Centrum do walki z przestępczością cyfrową

Microsoft uruchomił Centrum do walki z przestępczością cyfrową
Źródło zdjęć: © garethr / flickr.com / CC
15.11.2013 10:45, aktualizacja: 15.11.2013 11:50

Microsoft otworzył Centrum do walki z przestępczością cyfrową. Inicjatywa ta ma wspierać działania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Centrum będzie łączyć działania ekspertów z zakresu prawa i technologii oraz umożliwiać wykorzystanie zaawansowanych narzędzi i rozwiązań informatycznych.

Każdego roku przestępstwa cyfrowe zbierają swoje żniwo kosztem milionów konsumentów na całym świecie. Według danych CERT.GOV.PL, w porównaniu z 201. rokiem, liczba obsłużonych przez zespół CERT incydentów w roku 2012 zdecydowanie wzrosła. Zdecydowaną większość z nich stanowiły tzw. botnety, połączone w sieci komputery zarażone złośliwym oprogramowaniem, wykorzystywane przez cyberprzestępców do wysyłania spamu, kradzieży danych, generowania tzw. „fałszywych kliknięć”, itp. Ponadto zespół CERT stale otrzymuje znaczną liczbę zgłoszeń odnośnie do skanowania sieci w poszukiwaniu podatności oraz wysyłki wiadomości typu SPAM.

Inne istotne zagrożenie to tzw. phishing –. proceder ten polega na wyłudzaniu poufnych informacji od użytkownika poprzez podszycie się np. pod bank czy sklep internetowy. Centrum do walki z przestępczością cyfrową będzie zajmować się walką z tego typu przestępstwami, ale także z przypadkami kradzieży własności intelektualnej i procederem wykorzystywania dzieci w sieci.

Zasięg Centrum do walki z przestępczością cyfrową będzie rozszerzony do 1. biur satelickich i regionalnych laboratoriów znajdujących się na całym świecie – w Pekinie, Berlinie, Bogocie, Brukseli, Dublinie, Gurgaon, Hongkongu, Monachium, Singapurze, Sydney oraz Waszyngtonie i Edinboro w Stanach Zjednoczonych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)