MG uruchomiło portal nowych technologii

MG uruchomiło portal nowych technologii

MG uruchomiło portal nowych technologii
Źródło zdjęć: © innovation.gov.pl
05.08.2010 11:38, aktualizacja: 05.08.2010 11:49

Resort gospodarki uruchomił portal nowych technologii. Swoje profile ma na nim obecnie 30 jednostek badawczo-rozwojowych podległych MG; gotowych jest 200 innowacyjnych ofert dla przedsiębiorców - poinformował w środę wiceminister gospodarki Rafał Baniak

"Głównym celem tego projektu jest zebranie w jednym miejscu informacji o innowacyjnych zasobach jednostek badawczo-rozwojowych oraz umożliwienie ich przeszukiwania przez przedsiębiorców za pomocą przyjaznego interfejsu" - powiedział na konferencji prasowej Baniak. Wyjaśnił, że intencją resortu było stworzenie prostego narzędzia "dostępnego praktycznie od ręki dla każdego zainteresowanego".

Obraz
© (fot. innovation.gov.pl)

"Nasza baza skierowana jest w głównej mierze do przedsiębiorców, którzy poszukują nowych krajowych rozwiązań technologicznych" - zaznaczył. Jak dodał, ma być ona jednym z pierwszych kroków na drodze zbliżania nauki do biznesu. "Dzisiaj jest tak, że przedsiębiorcy - choć wiedzą o istnieniu jbr-ów i ich ofercie - mają poważny kłopot z dotarciem do tych informacji, stąd ta inicjatywa" - wyjaśnił wiceminister.

Jednostki badawczo-rozwojowe (jbr) to państwowe instytuty i ośrodki badawcze, których prace powinny znaleźć zastosowanie w gospodarce i życiu społecznym. W Polsce takich placówek jest ponad 100. z czego resort gospodarki nadzoruje 58.

Baniak poinformował, że baza MG jest udostępniona jednostkom badawczo-rozwojowym nadzorowanym przez ministra gospodarki, ale swoje oferty technologiczne będą mogły też składać jbr-y nadzorowane przez inne resorty. "W tym roku zostanie on też udostępniony przedsiębiorcom, którym minister gospodarki nadał status centrum badawczo-rozwojowego" - powiedział Baniak.

"Z drugiej strony, wszyscy przedsiębiorcy zainteresowani określoną ofertą, po wcześniejszej rejestracji, mogą nawiązać bezpośredni kontakt z jbr-em - właścicielem technologii" - podkreślił. Jednocześnie, jeśli jakiś przedsiębiorca nie znajdzie od razu oferty, jakiej potrzebuje - może wprowadzić do bazy zapytanie ofertowe.

Jak poinformował wiceminister, samo przeszukiwanie bazy nie wymaga rejestracji, chociaż rejestracja umożliwia na przykład zamieszczanie zapytań ofertowych, wówczas system automatycznie kojarzy przedsiębiorcę z jbr-em. Baza - poza modułami z ofertami i danymi kontaktowymi - zawiera także m.in. moduły z informacjami o seminariach i konferencjach oraz z linkami do aktów prawnych.

Portal w wersji polskiej dostępny jest pod adresem www.innowacje.gov.pl, a w wersji angielskiej - www.innovation.gov.pl. Portal na zlecenie MG przygotowały: Centrum Informacji Społeczno-Gospodarczej oraz firma informatyczna Divante.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)