MG uruchomiło portal nowych technologii

MG uruchomiło portal nowych technologii
Źródło zdjęć: © innovation.gov.pl

05.08.2010 11:38, aktual.: 05.08.2010 11:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Resort gospodarki uruchomił portal nowych technologii. Swoje profile ma na nim obecnie 30 jednostek badawczo-rozwojowych podległych MG; gotowych jest 200 innowacyjnych ofert dla przedsiębiorców - poinformował w środę wiceminister gospodarki Rafał Baniak

"Głównym celem tego projektu jest zebranie w jednym miejscu informacji o innowacyjnych zasobach jednostek badawczo-rozwojowych oraz umożliwienie ich przeszukiwania przez przedsiębiorców za pomocą przyjaznego interfejsu" - powiedział na konferencji prasowej Baniak. Wyjaśnił, że intencją resortu było stworzenie prostego narzędzia "dostępnego praktycznie od ręki dla każdego zainteresowanego".

Obraz
© (fot. innovation.gov.pl)

"Nasza baza skierowana jest w głównej mierze do przedsiębiorców, którzy poszukują nowych krajowych rozwiązań technologicznych" - zaznaczył. Jak dodał, ma być ona jednym z pierwszych kroków na drodze zbliżania nauki do biznesu. "Dzisiaj jest tak, że przedsiębiorcy - choć wiedzą o istnieniu jbr-ów i ich ofercie - mają poważny kłopot z dotarciem do tych informacji, stąd ta inicjatywa" - wyjaśnił wiceminister.

Jednostki badawczo-rozwojowe (jbr) to państwowe instytuty i ośrodki badawcze, których prace powinny znaleźć zastosowanie w gospodarce i życiu społecznym. W Polsce takich placówek jest ponad 100. z czego resort gospodarki nadzoruje 58.

Baniak poinformował, że baza MG jest udostępniona jednostkom badawczo-rozwojowym nadzorowanym przez ministra gospodarki, ale swoje oferty technologiczne będą mogły też składać jbr-y nadzorowane przez inne resorty. "W tym roku zostanie on też udostępniony przedsiębiorcom, którym minister gospodarki nadał status centrum badawczo-rozwojowego" - powiedział Baniak.

"Z drugiej strony, wszyscy przedsiębiorcy zainteresowani określoną ofertą, po wcześniejszej rejestracji, mogą nawiązać bezpośredni kontakt z jbr-em - właścicielem technologii" - podkreślił. Jednocześnie, jeśli jakiś przedsiębiorca nie znajdzie od razu oferty, jakiej potrzebuje - może wprowadzić do bazy zapytanie ofertowe.

Jak poinformował wiceminister, samo przeszukiwanie bazy nie wymaga rejestracji, chociaż rejestracja umożliwia na przykład zamieszczanie zapytań ofertowych, wówczas system automatycznie kojarzy przedsiębiorcę z jbr-em. Baza - poza modułami z ofertami i danymi kontaktowymi - zawiera także m.in. moduły z informacjami o seminariach i konferencjach oraz z linkami do aktów prawnych.

Portal w wersji polskiej dostępny jest pod adresem www.innowacje.gov.pl, a w wersji angielskiej - www.innovation.gov.pl. Portal na zlecenie MG przygotowały: Centrum Informacji Społeczno-Gospodarczej oraz firma informatyczna Divante.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)