"Potwierdź teraz saldo Media Markt" - dostałeś takiego e-maila? To nie darmowe bony, to oszustwo

"Potwierdź teraz saldo Media Markt" - dostałeś takiego e‑maila? To nie darmowe bony, to oszustwo

"Potwierdź teraz saldo Media Markt" - dostałeś takiego e-maila? To nie darmowe bony, to oszustwo
Źródło zdjęć: © flickr.com | Kārlis Dambrāns
Arkadiusz Stando
22.06.2019 15:59

Oszuści rozsyłają e-maile rzekomo zawierające bony na zakupy w sklepach Media Markt. "10 osób z całego kraju zostało wylosowanych" - zaczyna się mail. Dziwne, bo połowa naszej redakcji była wśród nich. Jak zwykle, oszuści wykorzystują boty do rozsyłania maili.

"Wygraj kartę podarunkową Media Markt o wartości 2500 zł" - brzmi jak kusząca promocja w MediaMarkt? Nie tym razem. Za wiadomości informujące o atrakcyjnych ofertach nie odpowiada sieć sklepów Media Markt. Jednym z nadawców takich maili jest Alessandra Kowalski axa@mercti.eu. Polecamy dodać ten adres do listy ignorowanych.

"Media Markt przygotowało dla Ciebie niespodziankę! 10 osób z całego kraju zostało wylosowanych, aby wygrać nowy, Karta podarunkowa Media Markt - 2500 zł. Ty jesteś jednym z nich, prawda, że fajnie?" - brzmi treść umieszczona na obrazku, będącym właściwie hiperłączem. Kiedy naciśniemy na którekolwiek ze zdjęć, otworzy nam się okno w przeglądarce.

Trafiamy wówczas na stronę twoja-wygrana.com. I dziwnym trafem wcale nie ma tam wygranej. Na tej witrynie jesteśmy poproszeni najpierw o podanie naszego imienia, nazwiska oraz płci.

Obraz
© WP.PL | WP Tech

Wpisałem fałszywe dane i przycisnąłem "kliknij i kontynuuj", a moim oczom ukazała się kolejna prośba o wpisanie danych. Tym razem pełnych, łącznie z numerem telefonu i informacją, czy mam abonament czy kartę. No oczywiście, oszuści chcą wyłudzić wasze dane osobowe, a czym może to grozić?

Oszuści mogą także próbować wyłudzić od was dane służące do logowania w serwisach społecznościowych czy bankowych. Kliknięcie w tego typu linki, pochodzące od nieznanych nadawców, wiąże się także z ryzykiem wgrania złośliwego oprogramowania. Najlepiej pokornie ignorować tego typu "konkursy i bonusy".

Podobne oszustwo miało miejsce w ubiegłym roku. Wówczas Polacy dostawali SMSy o treści "Jesteś jednym ze szczęśliwców". Osoba, która dostaje wiadomość, informowana jest o wygranej w konkursie, polegającym na wylosowaniu zwycięzcy w danym województwie. Co jest nagrodą? Nie wiadomo - trzeba wejść na podaną w wiadomości stronę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)