Matura w Polsce przez Internet? Proszę bardzo!

Matura w Polsce przez Internet? Proszę bardzo!

Matura w Polsce przez Internet? Proszę bardzo!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
27.10.2009 13:56

Około pięć tysięcy maturzystów z całej Polski przystąpi w czwartek do
pierwszego w Polsce próbnego egzaminu z matematyki, który przeprowadzony zostanie przez internet.
Projekt "E-matura z matematyki" przygotowała Politechnika Łódzka.

Tegoroczni maturzyści będą pierwszym rocznikiem po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z matematyki.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka, projekt uczelni to pierwszy w Polsce i pierwszy na tak dużą skalę w Europie próbny egzamin maturalny z matematyki przeprowadzony drogą elektroniczną. Do udziału w nim zaproszono ok. 5 tysięcy maturzystów z 20. szkół z całej Polski, którzy zasiądą przed komputerami podłączonymi do internetu, by zmierzyć się z "królową nauk". Będzie to swoisty test przed oficjalną próbną maturą z matematyki, która w całej Polsce odbędzie się 3 listopada.

"Nasz egzamin odpowiada poziomowi podstawowemu oficjalnej próbnej matury z matematyki. Chodziło o to, by maturzyści nie musieli się inaczej przygotowywać do obu egzaminów" - powiedziała Chojnacka.

Czwartkowy próbny egzamin rozpocznie się o godz. 9 i potrwa 17. minut. Zadania zrecenzowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną przygotował dr Jacek Stańdo z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ. 25 z nich to tzw. zadania zamknięte (wybór prawidłowej odpowiedzi z kilku podanych wariantów); kolejne 10 to zadania otwarte.

Obraz
© (fot. PAP)

"Przygotowane przez nas zadania nie odbiegają od standardów, nie wykraczają poza podstawę programową, ale przy ich doborze bardziej patrzyliśmy na takie, które dadzą się zautomatyzować, żeby w przyszłości można było je programować. One były trochę wybierane +pod komputer+" - powiedział PAP dr Stańdo.

Projekt ma na celu pokazanie możliwości wykorzystania technologii informatycznych do egzaminowania i oceniania prac oraz przeprowadzenie badań i analizy takiego sposobu sprawdzania wiedzy i kompetencji uczniów. W ocenie łódzkiego naukowca, w niedalekiej przyszłości taki system mógłby być wykorzystywany np. do przeprowadzania poprawkowych matur dla ograniczonej liczby uczniów czy niektórych egzaminów zawodowych.

"Łatwo będzie znaleźć kilka ośrodków komputerowych w szkołach i wtedy uczniowie mogliby pisać taką maturę. Są też takie zawody, w których kształci się np. tylko ok. tysiąca osób w całym kraju. Dla nich zawodowe egzaminy przeprowadzane elektroniczne mogłyby też powoli wchodzić w życie" - ocenił Stańdo.

Ponieważ egzaminatorem w tym projekcie jest komputer, wymagało to opracowania zaawansowanego oprogramowania, którego autorami są informatycy z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ. Wyniki próbnej e-matury mają być znane następnego dnia, natomiast każda szkoła uczestnicząca w projekcie otrzyma zadania egzaminacyjne do wykorzystania w pracy dydaktycznej.

Sprzęt komputerowy o wartości 15. tys. zł, który posłuży m.in. do przeprowadzenia egzaminu, sfinansował IBM Polska. Dzięki temu na PŁ powstało Centrum Kompetencyjne IBM, jedyne w Polsce zlokalizowane w uczelni wyższej.

Patronat nad "E-maturą z matematyki" objęli: Ministra Edukacji Narodowej, Centralna Komisja Egzaminacyjnej i Marszałek Województwa Łódzkiego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)