Trwa ładowanie...

Mapy Google. Zobacz niezwykłe, tajemnicze wraki statków

Wraki statków – jednym kojarzą się z siłą i nieprzewidywalnością przyrody, inni zwracają uwagę na wadliwość ludzkiego dzieła, a pozostali po prostu je podziwiają. W Google Maps można zobaczyć, jak wyglądają ich pozostałości.

Share
Mapy Google. Zobacz niezwykłe, tajemnicze wraki statkówŹródło: Shutterstock.com
d1kv0xl

Mapy Google są źródłem ciekawych znalezisk. Dzięki nim można oglądać wysokiej jakości zdjęcia satelitarne, które często zaskakują. Widać na nich również wraki statków. Poniżej najciekawsze z nich.

MS World Discoverer

google maps
Źródło: google maps

Wrak statku MS World Discoverer spoczywa u wybrzeży wysp Salomona. Jego pierwsze wodowanie miało miejsce w 1973 roku, a do katastrofy doszło 30 kwietnia 2000 roku, kiedy statek zderzył się z niezaznaczonymi na mapie skałami w rejonie Sandly Passage. Kapitan Olivier Kruess nadał sygnał alarmowy i zdecydował, że osadzi statek na mieliźnie znajdującej się nieopodal brzegu. Wszyscy podróżujący statkiem zostali uratowani.

S.S. Maheno

google maps
Źródło: google maps

Wrak statku znajduje się na plaży wyspy Fraser u wybrzeży Australii. Statek S.S. Maheno powstał w 1905 roku w Szkocji. Początkowo miał pełnić funkcje luksusowego statku turystycznego, jednak podczas I wojny światowej został przekształcony w statek szpitalny należący do nowozelandzkiej marynarki wojennej. Statek zatonął w 1935 roku, ponieważ nie przetrwał starcia z cyklonem. Jego szczątki zostały wyrzucone na jedną z plaż wyspy Fraser.

Eduard Bohlen

google maps
Źródło: google maps

Wrak statku Eduard Bohlen znajduje się na Wybrzeżu Szkieletowym w Namibii, nazywanym przez wielu "bramą do piekieł". Występujące tu silne prądy morskie oraz liczne płycizny utrudniają bezpieczne dotarcie do celu. Świadczy o tym ponad 1000 wraków statków, które znajdują się w tym obszarze. Jednym z nich jest Eduard Bohlen, który osiadł na mieliźnie w 1909 roku. Głównym powodem katastrofy była gęsta mgła ograniczająca widoczność. Obecnie jego szczątki znajdują się ponad 400 metrów od linii brzegowej.

S.S. Palo Alto

google maps
Źródło: google maps

S.S. Palo Alto był betonowcem wykorzystywanym w stoczni Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W 1929 roku nabyła go Seacliff Amusement Corporation. Statek miał stać się jedną z atrakcji w budowanym Seacliff Beach Resort. W tym celu zatopiono go na głębokości kilku metrów, tak by osadzić jego kil i zbudowano prowadzące do niego molo. Dwa lata później firma zbankrutowała. Obecnie wrak jest własnością władz stanu Kalifornia i stanowi jedną z jego atrakcji.

Half Moon Schooner Yacht

google maps
Źródło: google maps

Half Moon to piętrowy jacht, który zatonął w 1930 roku nieopodal Miami. Wcześniej pełnił funkcje rozrywkowe, a na jego pokładzie znajdowała się sala taneczna i restauracja. Katastrofa statku była spowodowana nagłą burzą, która uderzyła w nocy. Statek nie miał szans w starciu z silnymi falami. Jego wrak znajduje się w pobliżu Virginia Key i stanowi atrakcję dla nurków z całego świata.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1kv0xl

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kv0xl
d1kv0xl
Więcej tematów