Mapy Google. Zobacz niezwykłe, tajemnicze wraki statków

Mapy Google. Zobacz niezwykłe, tajemnicze wraki statków

Mapy Google. Zobacz niezwykłe, tajemnicze wraki statków
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Karolina Modzelewska
12.07.2019 15:46, aktualizacja: 12.07.2019 16:36

Wraki statków – jednym kojarzą się z siłą i nieprzewidywalnością przyrody, inni zwracają uwagę na wadliwość ludzkiego dzieła, a pozostali po prostu je podziwiają. W Google Maps można zobaczyć, jak wyglądają ich pozostałości.

Mapy Google są źródłem ciekawych znalezisk. Dzięki nim można oglądać wysokiej jakości zdjęcia satelitarne, które często zaskakują. Widać na nich również wraki statków. Poniżej najciekawsze z nich.

MS World Discoverer

Obraz
© google maps

Wrak statku MS World Discoverer spoczywa u wybrzeży wysp Salomona. Jego pierwsze wodowanie miało miejsce w 1973 roku, a do katastrofy doszło 30 kwietnia 2000 roku, kiedy statek zderzył się z niezaznaczonymi na mapie skałami w rejonie Sandly Passage. Kapitan Olivier Kruess nadał sygnał alarmowy i zdecydował, że osadzi statek na mieliźnie znajdującej się nieopodal brzegu. Wszyscy podróżujący statkiem zostali uratowani.

S.S. Maheno

Obraz
© google maps

Wrak statku znajduje się na plaży wyspy Fraser u wybrzeży Australii. Statek S.S. Maheno powstał w 1905 roku w Szkocji. Początkowo miał pełnić funkcje luksusowego statku turystycznego, jednak podczas I wojny światowej został przekształcony w statek szpitalny należący do nowozelandzkiej marynarki wojennej. Statek zatonął w 1935 roku, ponieważ nie przetrwał starcia z cyklonem. Jego szczątki zostały wyrzucone na jedną z plaż wyspy Fraser.

Eduard Bohlen

Obraz
© google maps

Wrak statku Eduard Bohlen znajduje się na Wybrzeżu Szkieletowym w Namibii, nazywanym przez wielu "bramą do piekieł". Występujące tu silne prądy morskie oraz liczne płycizny utrudniają bezpieczne dotarcie do celu. Świadczy o tym ponad 1000 wraków statków, które znajdują się w tym obszarze. Jednym z nich jest Eduard Bohlen, który osiadł na mieliźnie w 1909 roku. Głównym powodem katastrofy była gęsta mgła ograniczająca widoczność. Obecnie jego szczątki znajdują się ponad 400 metrów od linii brzegowej.

S.S. Palo Alto

Obraz
© google maps

S.S. Palo Alto był betonowcem wykorzystywanym w stoczni Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W 1929 roku nabyła go Seacliff Amusement Corporation. Statek miał stać się jedną z atrakcji w budowanym Seacliff Beach Resort. W tym celu zatopiono go na głębokości kilku metrów, tak by osadzić jego kil i zbudowano prowadzące do niego molo. Dwa lata później firma zbankrutowała. Obecnie wrak jest własnością władz stanu Kalifornia i stanowi jedną z jego atrakcji.

Half Moon Schooner Yacht

Obraz
© google maps

Half Moon to piętrowy jacht, który zatonął w 1930 roku nieopodal Miami. Wcześniej pełnił funkcje rozrywkowe, a na jego pokładzie znajdowała się sala taneczna i restauracja. Katastrofa statku była spowodowana nagłą burzą, która uderzyła w nocy. Statek nie miał szans w starciu z silnymi falami. Jego wrak znajduje się w pobliżu Virginia Key i stanowi atrakcję dla nurków z całego świata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)